profil

PROSZĘ O ODPOWIEDZ JAK NAJSZYBCIEJ
1.Ruch krzywoliniowy, siła dośrodkowa
 Przedstawić graficznie wektor prędkości

w ruchu prostoliniowym i krzywoliniowym oraz kierunek i zwrot siły dośrodkowej. Opisać ruch jednostajny po okręgu, posługując się pojęciami : okres i częstotliwość, prędkość, siła dośrodkowa. od czego zależy siła dośrodkowa, podać jej przykłady
2.Prawo grawitacji.
10 pkt za rozwiązanie + 5 pkt za najlepsze rozwiązanie - 2.3.2015 (19:55) - przydatność: 34% - głosów: 3
Odpowiedzi
Marlenkka87
4.3.2015 (13:30)
1. Ruch krzywoliniowy - ruch, wktórym tor ciała jest linią krzywą. Ma to miejsce wtedy, kiedy wektor prędkości ciała zmienia swój kierunek. Aby to było możliwe, na ciało musi działać siła prostopadła do jego toru, tzw. siła dośrodkowa, nadająca mu przyspieszenie dośrodkowe.
Siła dośrodkowa jest siłą wypadkową działającą na ciało poruszające się ruchem jednostajnym po okręgu. Do strony funkcjonalnej jest to siła zakrzywiająca ruch ciała, czyli nie pozwalająca mu na poruszanie się "naturalne", czyli (jak głosi I zasada dynamiki Newtona) ruchem jednostajnym prostoliniowym. Siła dośrodkowa działa prostopadle do prędkości i (jak łatwo się domyślić z nazwy) jest skierowana do środka okręgu po którym porusza się ciało, lub środka krzywizny toru. 

Jeżeli prędkość kątowa punktu poruszającego się po okręgu nie zmienia się, to ruch nazywamy ruchem jednostajnym po okręgu. W takim ruchu prędkość liniowa oczywiście też się nie zmienia.
Przykładem ruchu jednostajnego po okręgu może być ruch paproszka leżącego na obracającej się płycie gramofonowej, lub ruch obiektu leżącego na powierzchni obserwowany z bieguna ziemskiego w układzie nie obracającym się wraz z Ziemią (np. wtedy, gdy jedna oś układu odniesienia cały czas jest zwrócona na Słońce lub odległą gwiazdę).
W ruchu jednostajnym po okręgu ω = const
W ruchu jednostajnym po okręgu przyspieszenie (jako wektor) nie jest równe zero, mimo że wartość prędkości nie zmienia się. Z dwóch składowych przyspieszenia: stycznej i normalnej tylko jedna ma wartość zero.
- składowa styczna (zmieniająca wartość prędkości) ma wartość zero
- składowa normalna (zmieniająca kierunek prędkości) jest niezerowa
Jest tak, ponieważ kierunek prędkości ulega ciągłej zmianie - prędkość musi być ciągle zakrzywiana do środka okręgu.
Dlatego z ruchem jednostajnym po okręgu związana jest stała wartość przyspieszenia nazywanego przyspieszeniem dośrodkowym.

2. Prawo grawitacji Newtona orzeka, że każde ciało we Wszechświecie przyciąga każde inne ciało siłą wprost proporcjonalną do iloczynu mas obu ciał, M i m, i odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości r między środkami masy obu ciał. Siła ta jest zawsze przyciągająca i działa wzdłuż prostej łączącej oba środki masy.

$F = G \frac{Mm}{r^{2}} r`

r` = \frac{r}{r}$



Przydatne rozwiązanie? Tak Nie