profil

Co składa się na komfort cieplny człowieka?

6 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 3.8.2015 (14:17)
Odpowiedzi
Sylvi91
6.8.2015 (02:41)
Z wikipedii:
- Zakres temperatur dających dobre samopoczucie (Temperatura powietrza i temperatura otaczających powierzchni).
Odpowiedni zakres temperatur określany jest jako strefa zapewniająca dobre samopoczucie. Zimą, dla osoby ubranej, powinna mieścić się ona przeważnie między 20ºC a 23ºC.
Latem, ze względu na "lżejsze" ubranie, temperatura komfortu jest wyższa i wynosi ok. 24 - 28ºC.
-Oddziaływanie mikroklimatu
Człowiek ma duże możliwości dostosowania się (aklimatyzacji) do różnych warunków klimatycznych. Zakres zmian temperatury otoczenia, w którym człowiek ma możliwość sprawnego działania, jest stosunkowo szeroki (od -50ºC do +50ºC czyli ok. 100ºC). Dłuższe przebywanie człowieka w skrajnie niekorzystnych warunkach powoduje niekorzystny wpływ.

- Prawidłowa wentylacja
Dobry system wentylacji czy klimatyzacji powinien zagwarantować odpowiedni komfort w pomieszczeniu. Ważne jest zachowanie odpowiedniego rozkładu temperatury, prędkości powietrza, czystości powietrza (mechanicznego i fizykochemicznego) oraz niskiego poziomu hałasu.
- Bilans ciepła organizmu człowieka
W warunkach komfortu cieplnego bilans cieplny organizmu jest zrównoważony, a oddawanie ciepła odbywa się przez promieniowanie, konwekcję i pocenie niewyczuwalne oraz przez parowanie z dróg oddechowych. Temperatura ciała w stanie spoczynku wynosi około 37 °C.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie