profil

Reaktory jądrowe w gospodarce i nauce Referat na obie strony A4

50 pkt za rozwiązanie + 25 pkt za najlepsze rozwiązanie - 19.5.2015 (20:39) - przydatność: 67% - głosów: 3
Odpowiedzi
danonek2
19.5.2015 (20:42)
Reaktor jądrowy czyli urządzenia , w którym reakcja łańcuchowa zachodzi w sposób kontrolowany. Podstawowe elementy reaktora to: paliwo jądrowe w postaci prętów wykonanych np. z uranu. Otacza je moderator. W celu regulowania uzyskiwanej mocy i zabezpieczenia przed nadmierną liczbą reakcji między prętami paliwa umieszcza się pręty kontrolne i zabezpieczające, Są one zwykle wykonane z kadmu silnie pochłaniającego neutrony. Zanurzając je na odpowiednią głębokość , reguluję się liczbę reakcji.
Powstające w wyniku rozszczepienia lżejsze jądra niosą ogromną energię kinetyczną. Przekazując ją otoczeniu , powodują wzrost temperatury rdzenia reaktora. Do jego chłodzenia można używać wody krążącej w obiegu zamkniętym. W wymienniku ciepło jest przekazywane wodzie , która po wyparowaniu pod zwiększonym ciśnieniem napędza turbiny w prądnicach elektrowni jądrowych. Zużyte paliwo z reaktora jest silnie promieniotwórcze Jego składowanie i przerób są niezwykle kosztowne. Przez 10 lat przechowuje się je w basenach wodnych , po tym czasie poddaje się obróbce chemicznej lub umieszcza w specjalnych pojemnikach na dużych głębokościach pod ziemią lub wewnątrz gór. Procedura postępowania jest tak opracowana , że substancje promieniotwórcze nie dostają się do biosfery. Wykorzystywanie energii jądrowej do celów gospodarczych budzi wiele lęków i kontrowersji. Są one w dużym stopniu skutkiem awarii reaktorów , z których najgorszą była katastrofa w Czarnobylu w roku 1986. Warto wiedzieć , że szczególne zagrożenie dla naturalnego środowiska stanowią reaktory pracujące dla celów militarnych . W takich reaktorach produkuje się pluton Pu , który służy następnie do wytwarzania bomb atomowych.
W tym celu wykorzystuje się zjawisko , które zachodzi oprócz reakcji rozszczepienia uranu , tj. reakcję wychwytu neutronu przez U i rozpad .
komentarze
bancer211 20.5.2015 (20:30)

liczyłem na coś dłuższego ;)

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie