profil

1.
Wymień 4 przystosowania pijawek do pasożytniczego trybu życia (jak najkrócej to z kartkówki ) 
2.
Porównaj układ

pokarmowy płaźniców i nicieni . (jakieś dwa przykłady )
3.
Wymień 4 charakterystyczne cechy płaźniców
75 pkt za rozwiązanie + 38 pkt za najlepsze rozwiązanie - 4.5.2015 (19:16) - przydatność: 59% - głosów: 56
Odpowiedzi
Marlenkka87
7.5.2015 (12:03)
1.
 - przyssawki umożliwiające jej przytwierdzanie się do ciała żywiciela
- silnie umięśniona gardziel i przełyk przystosowane sa do pompowania krwi
- jelito pijawek zawiera liczne uchyłki służące do magazynowania krwi, ogranicza to częstotliwość poszukiwania żywicieli
- ślina pijawek zawiera liczne substancje tj: związki znieczulające (ofiara nie jest świadoma obecności pasożyta), histaminę ( rozszerzającą naczynia krwionośne,co ułatwia przepływ krwi żywiciela), hirudinę ( zapobiega krzepnięciu krwi)

2. 
Nicienie - Układ pokarmowy ma postać przewodu. Dzieli się on na trzy odcinki: przedni (początkowy) i tylny (końcowy) - pochodzenia ektodermalnego, oraz środkowy - pochodzenia endodermalnego. Rozpoczynają się otworem gębowym, który prowadzi do gardzieli łączącej się z jelitem, a kończy otworem odbytowym. U niektórych gatunków może dojść do redukcji otworu odbytowego, a nawet jelita środkowego.

Płazińce - Rozpoczyna się otworem gębowym, położonym po brzusznej stronie ciała, dalej przechodzącym w sporą mięsistą gardziel (może być wynicowana na zewnątrz w postaci rurki czy rękawa), za nią znajduje się proste lub rozgałęzione jelito. Zawsze jednak jest ono ślepo zakończone, bez otworu odbytowego i wszelkie ewentualne niestrawione resztki są usuwane przez otwór gębowy. Otwór odbytowy występuje tylko u niektórych wirków i przywr. Tasiemce nie posiadają układu pokarmowego, ponieważ żyjąc w jelicie są całe zanurzone w strawionym pokarmie i mogą chłonąć całą powierzchnią swego płaskiego ciała.

3.  http://sciaga.pl/slowniki-tematyczne/1883/plazince/
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
Dodaj zadanie
8 pkt - 6.11.2023 (04:37)

Badanie komisyjne