profil

Informatyzacja służby zdrowia w Polsce

7 pkt za rozwiązanie + 4 pkt za najlepsze rozwiązanie - 3.10.2014 (20:44) - przydatność: 50% - głosów: 4
Odpowiedzi
Nsk17
4.10.2014 (10:07)
Nie wszystkie polskie szpitale są gotowe na cyfryzację danych – wynika z raportu Fortinetu. Istnieją jednak takie, które podjęły wiele działań związanych z informatyzacją.

W październiku 2013 r. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło założenia do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Okazało się bowiem, że wywiązanie się przez szpitale z wynikającego z ustawy obowiązku wdrożenia systemów IT umożliwiających pełną cyfryzację wszystkich danych (w tym wrażliwych, takich jak karty chorób pacjentów) do 1 sierpnia 2014 r. (tzw. pełna Elektroniczna Dokumentacja Medyczna) jest nierealne.
Zgodnie z proponowanymi zmianami placówki medyczne będą zobligowane do raportowania tzw. zdarzeń medycznych do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia od 1 sierpnia 2016 r. Muszą zapewnić m.in. funkcje obsługi e-Recept, e-Skierowań, e-Zleceń oraz udostępnić Internetowe Konta Pacjentów. Następnie – od 1 stycznia 2017 r. – obowiązkiem elektronicznego raportowania zostaną obłożone skierowania i zlecenia na wyroby ortopedyczne, a od 1 sierpnia 2017 r. – pozostała dokumentacja medyczna, w tym wyniki badań pacjentów. Nowelizacja ma zostać przyjęta w pierwszym kwartale br.
Stan informatyzacji szpitali
Jaki jest rzeczywisty stan przygotowań polskich placówek medycznych do realizacji założeń projektu nowelizacji? Z raportu Fortinetu wynika, że pełną lub prawie pełną gotowość do wdrożenia procesu elektronicznego obiegu danych medycznych deklaruje 41% szpitali, natomiast ponad 40% ocenia swoje przygotowanie jako „przeciętne". Co dziesiąta biorąca udział w badaniu placówka ocenia swoją gotowość „bardzo źle", a kolejnych 5% ankietowanych twierdzi, że stan ich przygotowania jest „raczej zły". Podobnie jest z gotowością jednostek służby zdrowia do pełnego przejścia na EDM od 1 sierpnia 2017 r. – 46% badanych uznało stopień przygotowania w tym zakresie jako „przeciętny", a 42% jako „bardzo dobry" lub „dobry", natomiast kolejnych 10% oceniło to przygotowanie jako „raczej złe" lub „bardzo złe".
A na jakim etapie znajduje się plan wdrożenia rozwiązań informatycznych, mających na celu wprowadzenie elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia? Najwięcej badanych (34%) odpowiedziało, że szuka odpowiednich rozwiązań na rynku (uczestniczą w szkoleniach, konferencjach itp.). Z kolei co czwarty badany deklarował, że ma trudności z pozyskiwaniem środków finansowych dla szpitala i szuka w tym zakresie pomocy. 19% badanych stwierdziło, że szpital ma już przydzielony budżet. Pojawiały się również takie odpowiedzi, jak „czekamy na wdrożenie rozwiązań", „ogłosiliśmy przetarg na dostawę rozwiązań".
Zapytano również o zabezpieczanie danych medycznych. Tylko 55% badanych określiło obecny poziom bezpieczeństwa danych w ich placówce medycznej jako „raczej dobry", z kolei 25% wybrało odpowiedź „przeciętny". Tylko 17% respondentów jest zdania, że zabezpieczenia w ich szpitalach są dobre. Oznacza to, że w przypadku 83% badanych istnieje możliwość podnoszenia jakości zabezpieczeń. Jedynie w co trzecim z przebadanych szpitali stosowane są urządzenia klasy UTM. Większość wykorzystuje zwykłe antywirusy i firewalle (odpowiednio 93 i 92%).
Zdążyć do roku 2017
Choć dane dotyczące obecnego stanu informatyzacji polskich placówek medycznych, ich gotowości do wdrożenia EDM i świadomości niebezpieczeństw z tym związanych są alarmujące, istnieją jednak duże szanse, że większość placówek zdąży z przygotowaniami. Prawie połowa ankietowanych (46%) stwierdziła bowiem, że pełne dostosowanie informatycznych systemów ich placówki do wprowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej zajmie maksymalnie rok. Czas, jaki dało szpitalom Ministerstwo Zdrowia (do 1 sierpnia 2017 r.) wydaje się więc całkiem realny, aby zdążyć rozwiązać wszystkie palące problemy. Jedna trzecia badanych zadeklarowała, że okres przystosowania do wdrożenia EDM w ich jednostkach będzie trwał do dwóch lat. To również daje dość spory zapas przed wejściem w życie przepisów ustawy. Trudności z dokończeniem wszystkich inwestycji związanych z przejściem na elektroniczny obieg danych medycznych może mieć – jak wynika z badania – jedynie 12% szpitali.
– Nasze badanie jasno pokazuje, z jakimi problemami zmagają się obecnie jednostki polskiej służby zdrowia i na jakim etapie znajduje się informatyzacja szpitali. Wydaje się jednak, że zdążą one przed 1 sierpnia 2017 r. dostosować się do przejścia na EDM. Cieszymy się, że badanie zostało przeprowadzone właśnie teraz. Mam nadzieję, że dzięki badaniu wysiłki zarządzających infrastrukturą IT zostaną wzmożone i będziemy świadkami udanego i bezpiecznego startu cyfrowej polskiej medycyny w nowy rok 2017 – konkluduje Mariusz Rzepka, Fortinet Territory Manager na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Część placówek medycznych podjęła już (przynajmniej częściowo) pewne kroki w sprawie wykorzystywania IT w medycynie – w ramkach prezentujemy przykłady dobrych praktyk w Polsce i na świecie.
Badanie Fortinetu zostało przeprowadzone w IV kwartale 2013 r. Wzięli w nim udział pracownicy wyższej kadry administracyjnej, odpowiedzialnej za rozwój systemów IT ze 100 szpitali (klinicznych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, miejskich oraz prywatnych) w całej Polsce.
Przykłady dobrych praktyk
Hitachi Clinical Repository w jednym z holenderskich szpitali
Rozwiązanie sprzętowe Hitachi Clinical Repository zostało wdrożone w akademickim szpitalu będącym częścią Maastricht University w Holandii. Dzięki wdrożeniu szpital zbudował jedno centralne archiwum do przechowywania wyników badań pacjentów, pochodzących z różnych urządzeń i systemów. Szpital chciał się w ten sposób uniezależnić od poszczególnych producentów, którzy gwarantowali bezproblemową migrację na nowsze wersje ich systemów.
Drugim impulsem do stworzenia takiego centralnego repozytorium była potrzeba zbudowania portalu dla pacjentów. Wykorzystanie do tego celu rozwiązania Hitachi jest bardziej efektywne od punktowych systemów medycznych, ponieważ nie wymaga importowania danych z wielu miejsc. Trzecim powodem wyboru produktu Hitachi była potrzeba udostępnia danych lekarzom w innych placówkach drogą elektroniczną – bez konieczności przesyłania płyt CD. Wdrożenie zamknięto w 2012 r.
Cisco: zdalne wizyty u lekarza i medyczna sieć kampusowa
Cisco oferuje rozwiązania wideokomunikacyjne do zdalnych konsultacji medycznych, co sprawdza się np. na terenach wiejskich, gdzie dostępność lekarzy jest ograniczona. Dzięki rozwiązaniu Cisco HealthPresence lekarz może „spotkać się" z pacjentem za pośrednictwem transmisji wideo HD, podczas gdy wchodzące w jego skład urządzenia diagnostyczne przesyłają lekarzowi dane o pacjencie w czasie rzeczywistym. Pacjent może także uzyskać zdalną pomoc pielęgniarską przy samodzielnym wykonywaniu różnego rodzaju pomiarów, np. poziomu cukru w organizmie, ciśnienia krwi i innych.
Ciekawym przykładem jest wdrożenie rozwiązania w Szwajcarii, gdzie w dwustu aptekach uruchomiono system wideo, umożliwiający konsultację z lekarzem w momencie, gdy pacjent jest w aptece, co w wielu przypadkach zapewnia postawienie diagnozy i optymalny dobór środków leczniczych, bez konieczności uprzedniej „fizycznej" wizyty u lekarza.
W Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie wdrożono medyczną sieć kampusową, jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Infrastruktura sieci, zbudowana w oparciu o rozwiązania Cisco, zapewnia łączność szerokopasmową na terenie całego kampusu z prędkością 10 Gbps. Bezpieczna przewodowa i bezprzewodowa infrastruktura komunikacyjna funkcjonuje jako platforma do pracy klinicznej i kompleksowego zarządzania szpitalem, co ogranicza obieg dokumentacji papierowej oraz optymalizuje obsługę pacjentów w placówce.
Sieć zapewnia bezpośredni dostęp do kompletnej historii choroby pacjentów w tym obrazów diagnostycznych wysokiej jakości, takich jak RTG, CT, MR, USG (echo) z dowolnego miejsca kampusu szpitala, a także do wszelkich wyników badań laboratoryjnych. Istniejąca infrastruktura umożliwia także transmisję audio-wideo w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zdalni obserwatorzy mogą na żywo oglądać operacje chirurgiczne.
Monitoring w szpitalach
W Szpitalu im. I. Mościckiego w Chorzowie zastosowano telemedyczne rozwiązania w diagnostyce zaburzeń oddychania z wykorzystaniem urządzeń firmy Axis. Kamery Axis 214 PTZ, zainstalowane w funkcjonującym w szpitalu Laboratorium Snu, diagnozującym i leczącym zaburzenia oddychania oraz struktury snu, dały personelowi medycznemu nadzorującemu przebieg całonocnych badań możliwość nieinwazyjnego podglądu diagnozowanych pacjentów. To bardzo istotne, ponieważ każda wizyta w pokoju pacjenta może fałszować wynik badania. Monitorowanie pacjentów zapewnia szybką interwencję personelu medycznego w przypadku przebudzenia dziecka. Zapis wideo zsynchronizowany z rejestracją parametrów fizjologicznych przyczynia się do poprawy jakości diagnostyki.
Połączenie zapisu aktywności elektrycznej mózgu (EEG) z obrazem z kamer Axis 214 PTZ, ustawionych na znaczne przybliżenie optyczne twarzy pacjenta, znacznie ułatwia rozróżnienie fazy snu REM (Rapid Eye Movement), w której pacjent gwałtowanie rusza gałkami ocznymi, od zapisu pacjenta przebudzonego.
HP: Elektroniczny Rekord Pacjenta na Dolnym Śląsku
HP Polska w ramach projektu Dolnośląskie e-Zdrowie realizuje wdrożenie systemu pilotażowego Elektroniczny Rekord Pacjenta dla osób korzystających z publicznej ochrony zdrowia w tym regionie. W przyszłości ERP może być zintegrowany z centralnym, ogólnopolskim systemem elektronicznej informacji o pacjentach. Głównym założeniem Elektronicznego Rekordu Pacjenta jest utworzenie repozytorium danych medycznych, które umożliwia w sposób ciągły gromadzenie i udostępnianie personelowi medycznemu informacji potrzebnych do diagnozowania i leczenia chorych. Dostęp do pełnego zakresu wiedzy o pacjencie umożliwia lekarzowi szybszą diagnozę, wybranie właściwej terapii oraz stały nadzór nad procesem leczenia.
Dzięki systemowi pacjenci nie muszą aktywnie uczestniczyć w procesie przekazywania informacji między ośrodkami opieki zdrowotnej. Lekarz zaś za każdym razem może po nie sięgnąć do stale aktualizowanej bazy danych.
We wdrożeniu systemu pilotażowego ERP uczestniczy 12 zakładów opieki zdrowotnej z rejonu Dolnego Śląska. Jego budżet, współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, wynosi 29,8 mln zł. HP realizuje program pilotażowy ERP w ramach wygrania przetargu prowadzonego w trybie konkursu. Praca konkursowa HP została oceniona najwyżej ze względu na wszechstronne rozważenie przez wykonawcę otoczenia projektu (również w aspekcie formalno-prawnym), przedstawienie zaawansowanego rozwiązania dostosowanego do potrzeb pilotażu ERP, a także zagwarantowanie integracji z systemami HIS uczestników projektu.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie
najlepsza odpowiedź Mateusz127
6.10.2014 (18:09)
Informatyzacja służby zdrowia A.D. 2014
nie wszystkie szpitale gotowe na cyfryzację danych
FORTINET prezentuje raport o stanie przygotowań polskich placówek medycznych do realizacji założeń projektu nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Na kilka miesięcy przed planowanym startem platformy P1, mającej w założeniu udostępnienie szpitalom możliwości elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, pełną lub prawie pełną gotowość do wdrożenia procesu deklaruje 41% szpitali. W badaniu sprawdzono również świadomość istoty zapewnienia bezpieczeństwa danych medycznych wśród przedstawicieli polskich jednostek służby zdrowia. W kontekście wprowadzenia pełnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej zabezpieczenie danych wrażliwych staje się bowiem jednym z priorytetów dla rodzimej służby zdrowia na progu nowej, cyfrowej eryFORTINET, dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, we współpracy z Korporacją Badawczą Pretendent, przeprowadził badania dotyczące stanu gotowości polskich szpitali do realizacji założeń projektu zmian w Ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zbadał również obecny stan infrastruktury IT w szpitalach pod kątem rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania i transmisji danych.
Wprowadzenie do wyników badań
Proces elektronicznego obiegu danych medycznych ma być koordynowany za pośrednictwem „Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1)”, będącej największym oraz bazowym projektem dla całego Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia, realizowanym przez CSIOZ. Platforma – wedle opinii jej kierownictwa – ma ruszyć już w sierpniu 2014 r. i od tego czasu będzie gotowa, by przyjmować pierwsze dane od szpitali. FORTINET zbadał m.in., które z nich będą gotowe do cyfrowego prowadzenia dokumentacji wraz ze startem platformy. Sprawdził również, ile czasu zajmie placówkom medycznym przejście na uruchomienie pełnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Z badania wynika, że jedynie 10% polskich szpitali byłoby gotowych wprowadzić pełną Elektroniczną Dokumentację Medyczną w styczniu 2014 roku. Niecałe 8 miesięcy przed pierwotnym terminem wprowadzenia EDM-u dyktowanym przez Ustawę (1 sierpnia 2014), aż 46% szpitali oceniło swoje przygotowanie na „przeciętne”, a kolejne 10% jako „bardzo złe” lub „złe”.
Stan informatyzacji polskich szpitali na progu 2014 roku
Na kilka miesięcy przed startem pierwszego etapu informatyzacji polskiej służby zdrowia, a więc udostępnienia platformy P1 do elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych do CSIOZ, pełną lub prawie pełną gotowość do realizacji tego procesu deklaruje 41% szpitali, natomiast ponad 40% ocenia swoje przygotowanie jako „przeciętne”. Co dziesiąta biorąca udział w badaniu placówka ocenia swoją gotowość „bardzo źle”, kolejne 5% ankietowanych twierdzi zaś, że ich stan przygotowania jest „raczej zły”. Podobnie jest z gotowością jednostek służby zdrowia do pełnego przejścia na EDM z dniem 1 sierpnia 2017 roku: 46% badanych uznało stopień przygotowania w tym zakresie jako „przeciętny”, a 42% jako „bardzo dobry” lub „dobry”, natomiast kolejne 10% oceniło to przygotowanie jako „raczej złe” lub „bardzo złe”Respondenci zostali ponadto zapytani, na jakim etapie znajduje się plan wdrożenia rozwiązań informatycznych, mających na celu wprowadzenie elektronicznego raportowania zdarzeń medycznych do CSIOZ w ich placówce medycznej. Najwięcej badanych (34%) odpowiedziało, że szuka odpowiednich rozwiązań na rynku (uczestniczą w szkoleniach, konferencjach itp.). Z kolei 25% badanych zadeklarowało, że ma trudności z pozyskiwaniem środków finansowych dla szpitala i szuka w tym zakresie pomocy. 19% badanych odpowiedziało, że szpital ma już przydzielony budżet. Pojawiały się również inne odpowiedzi, takie jak: „czekamy na wdrożenie rozwiązań”, czy „ogłosiliśmy przetarg na dostawę rozwiązań”.
W przypadku pełnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej również najczęściej wskazywano te same odpowiedzi: poszukiwanie odpowiednich rozwiązań na rynku (24%), posiadanie określonego budżetu (21%) oraz trudności w pozyskiwaniu środków finansowych (20%). Co istotne, projekty związane z podniesieniem poziomu informatyzacji wg badanych finansowane są głównie: ze środków własnych placówek (66%), ze środków unijnych (56%) oraz funduszy rządowych/samorządowych (19%).
.Według badania najpopularniejszymi systemami służącymi do przetwarzania danych pacjentów, wykorzystywanymi obecnie w polskich placówkach medycznych są:
bazy danych (wskazywane przez 80% badanych),
poczta e-mail (54%),
dostęp do sieci WAN (38%),
wykorzystanie WiFi (35%),
datacenter (26%).
Co z bezpieczeństwem danych i edukacją?
W kontekście badania gotowości polskich szpitali na wprowadzenie raportowania do CSIOZ, Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz ogólnego poziomu informatyzacji, zapytano również o bezpieczeństwo danych medycznych. Wrażliwe informacje, takie jak np. karty chorób pacjentów, mogą bowiem stać się łatwym łupem dla cyberprzestępców. Okazuje się, że tylko niewiele ponad połowa (55%) badanych określiła obecny poziom bezpieczeństwa przetwarzania i transmisji danych w ich placówce medycznej jako „raczej dobry”, z kolei 25% oceniło go „przeciętnie”. Tylko 17% badanych szpitali jest zdania, że ich zabezpieczenia są na tyle dobre, by móc oprzeć się zdecydowanej większości ataków hakerskich.
Oznacza to, że w przynajmniej 83% szpitali istnieje możliwość podnoszenia jakości zabezpieczeń przetwarzania i transmisji danych, z czego w 28% możliwości takie są bardzo duże. Ponadto, kierownicy działów IT powinni odnosić się entuzjastycznie do takich działań – wskazują na to ich wypowiedzi dotyczące zasadności podnoszenia bezpieczeństwa przetwarzania i transmisji danych.
W przebadanych szpitalach jedynie co trzeci stosuje urządzenie klasy UTM, a więc jedno kompaktowe rozwiązanie łączące w sobie ponad 15 różnego rodzaju funkcjonalności w zakresie zabezpieczeń, takich jak firewall, antyspam, antyspyware, VPN, systemy ochrony przed włamaniami (IPS i IDS), systemy filtrowania treści stron WWW, DLP (ochrona przed wyciekiem danych) i inne. Większość szpitali (odpowiednio 93 i 92%) stosuje niewystarczającą ochronę w postaci zwykłych antywirusów i firewalli.
Przydatne rozwiązanie? Tak Nie