profil

Analiza i interpretacja wiersza Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej pt.”Zanurzcie mnie w Niego”

drukuj
satysfakcja 38 % 108 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska nazywana ?Pierwszą damą Skamandra? napisała wiele genialnych erotyków w XX-leciu Międzywojennym. Jednym z nich jest utwór Pt.?Zanurzcie mnie w Niego?. Jest to wiersz o tematyce miłosnej. Szczególnie chodzi o temat miłości zmysłowej, charakteryzującej się pasją i głębią doznań. Podmiotem lirycznym jest zakochana kobieta, która chce się oddać temu uczuciu całkowicie, odciąć się od normalnego życia, zapomnieć się. Odbiorcą utworu jest każdy czytelnik. Jest to liryka miłosna ponieważ, wiersz wyraża uczucia miłosne oraz bezpośrednia, dowodem na to jest pierwszy zwrot w wierszu ?Zanurzcie mnie w Niego?? lub zwroty ?on we mnie??, ?mi do serca??.

Już pierwsze wersy wiersza określają dokładnie jego treść, to co podmiot liryczny ma nam do przekazania. Pozwalają nam one niezwykle dosłownie wyobrazić sobie łączenie się mężczyzny ?dzbanka? i kobiety ?róży? we współgrającą ze sobą, perfekcyjną całość. Czytelnik doskonale wie czego pragnie podmiot liryczny, odkrywa tę wielką miłość i pasję, która sprawia, że kobieta chce się połączyć w jedną całość z mężczyzną. Podmiot liryczny jest zafascynowany przeciwną płcią, chce wchłonąć w siebie esencję miłości jaką stanowi, w tym wypadku, mężczyzna. Stosuje anafory takie jak: ?po oczy, po czoło, po snop włosa jasnego?, aby podkreślić, że chce stać się jednością z mężczyzną, chce się zanurzyć w Nim jak najgłębiej. Oraz: ? niech mnie opłynie wkoło, niech się przeze mnie toczy? pokazuje tym samym jak bardzo go pragnie. Pragnie aby partner przysłonił jej wszelki ból całkowicie oplatając ją w zapomnieniu ?jak woda całująca?( animizacja, porównanie). Podmiot liryczny zgadza się na życie pozbawione reguł, pokazuje to prze kontrastowe zestawienie ?niech zginie noc, poranek, blask księżyca czy słońca?. Zgadza się na to jeśli tylko partner z nią będzie ?jak skrzypcowa muzyka?, czyli z głębi serca, muzyka skrzypcowa jest delikatna, piękna i zachwycająca. Podmiot chce tylko żyć miłością. Innymi środkami stylistycznymi są epitety takie jak: włosa jasnego, woda całująca, blask księżyca, skrzypcowa muzyka, przerzutnie: Zanurzcie mnie w niego jakby różę w dzbanek, niech się przeze mnie toczy
jak woda całująca Oceanu Wielkiego oraz animizacja: woda całująca.

Nastrój wiersza jest pełen nadziei, wiersz ma charakter prośby co świadczy o tym, że miłość podmiotu jest nie spełniona ale możliwa do spełnienia.

Z wiersza wręcz bije pragnienie bycia z drugą osobą.

Wierszem posiadającym podobną tematykę erotyczną jest utwór Kamila Baczyńskiego Pt. ?Niebo złote Ci otworzę...?. Jednak K. Baczyński pisał swój wiersz w trakcie okupacji hitlerowskiej w Polsce. Autorka z kolei swoje myśli przelewała na papier pod mniejszą presją spokojniejszego XX-lecia. W obu wierszach podmiot liryczny stawia swojej miłości warunek z tym, że w wierszu Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej chodzi jedynie o oderwanie się od codzienności, a w utworze Baczyńskiego o wymazanie z pamięci straszliwych wspomnień
wojennych.

Przepiękny ten wiersz dotyka tematyki bliskiej każdemu z nas. Opisuje tak piękne uczucie jakim jest miłość. Wzbudza on w czytelniku chęć przeżycia takiego wielkiego i pięknego uczucia. Maria Pawlikowska- Jasnorzewska jak nikt inny potrafiła w tak krótkim wierszu zamknąć historię wielkiej miłości. Dzięki temu nazywana jest mistrzynią poetyckich miniatur.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
11.2.2011 (00:54)

Praca na bardzo niskim poziomie, nie tyle, jeśli chodzi o interpretację treści wiersza, ile o jakość literacko-pisarską. Błędy językowe, stylistyczne i interpunkcyjne są w tym opracowaniu, wszechobecne. Mam wrażenie, że ta krótka praca, to zbitek skopiowanych fragmentów interpretacji z różnych, dostępnych źródeł, a nie samodzielne dywagacje tegoż autora. Rozumieć kobiecą poezję Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, to więcej, niż rozumieć poezję, w ogóle. Żałosne, że ktoś chce zaistnieć za wszelką cenę, nie biorąc pod uwagę, jak karygodnie kala język ojczysty.
Małgorzata Tomalak

10.1.2011 (16:53)

tragedia, poziom podstawówki

29.9.2009 (21:45)

hm w porządku ale co z resztą wierszy PAwlikowskiej-Jasnorzewskiej??gdzie interpretacje innych wierszy??

Teksty kultury