profil

Jak powstał Wszechświat

drukuj
satysfakcja 73 % 61 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jak powstał Wszechświat

Według naukowców Wszechświat to czasoprzestrzeń, zawierająca materię i energię. Badaniem Wszechświata zajmuje się tzw. Kosmologia. Dziedzina ta wykorzystując wyniki astronomii pozagalaktycznej uogólnia poznane prawidłowości na cały Wszechświat.
Historia teorii i badań nad budową Wszechświata sięga do początków ludzkości. Do czasów Kopernika ludzie uważali, ze Ziemia jest centrum Wszechświata. Dopiero Kopernik dowiódł, że wcale tak nie jest i że trzeba zmienić punkt widzenia i przekonania. Później rozpoczął się okres bardzo szybkiego rozwoju astronomii głównie dzięki konstrukcjom przyrządów do obserwacji obiektów astronomicznych. Wraz z tym postępem zmieniło się spojrzenie na Wszechświat, jego rozmiar i wiek. Bardzo długo uważano, że Wszechświat jest tworem statycznym. Dopiero wiek XX przyniósł rewolucje poglądów.
Stwierdzono, że Wszechświat wyłonił się z bardzo gęstej i gorącej ?zupy? złożonej z cząstek elementarnych i promieniowania elektromagnetycznego.
Jakieś 15- 20 miliardów lat temu doszło do bardzo gwałtowniej eksplozji- tzw. Wielkiego Wybuchu. Był on znacznie potężniejszy niż wszystko, co potrafimy sobie wyobrazić. Wówczas pojawiła się cała materia, która wypełnia obecnie Wszechświat. Nowo powstały Wszechświat był jak wielka ognista kula, która bardzo szybko się powiększała. Temperatura w jej wnętrzu najprawdopodobniej przekraczała 100 miliardów stopni Celsjusza. Przez miliony lat Wielki Wybuch się rozprzestrzeniał. W pewnych miejscach zaczęły się tworzyć masywne obłoki wodoru. Siły przyciągania grawitacyjnego powodowały skupianie się cząsteczek obłoku, przez co stawał się on coraz mniejszy, gęstszy i gorętszy.
Jądra wodoru zaczęły się łączyć w wysokiej temperaturze w jądra helu, wydzielając w tym procesie mnóstwo energii.
W ten sposób narodziły się pierwsze gwiazdy.
Przyciąganie grawitacyjne powodowało skupianie się gwiazd razem , tak że pojawiły się w przestrzeni obszary, w których było więcej gwiazd niż gdzie indziej. Prawdopodobnie w ten sposób powstały ogromne galaktyki.
Galaktyka to gigantyczne układy gwiazdowo- pyłowe. Ta w której żyjemy nosi nazwę Drogi Mlecznej. Najbliższe jej ?siostry? to tzw. Wielki i Mały Obłok Magellana. Z pyłowo- gazowej materii Wszechświata powstał olbrzymi Układ Słoneczny. Najwięcej materii zostało zużyte na powstanie
Słońca, następnie 9 planet i ich satelitów. Z pozostałych resztek powstały takie twory jak planetoidy, komety, meteory oraz inne gazy i pyły.
Dzisiaj wiemy o istnieniu co najmniej 100 miliardów galaktyk w całym Wszechświecie. Każda z nich zawiera co najmniej 100 miliardów gwiazd.
W każdej galaktyce gwiazdy znajdują się w odległościach dziesiątki tysięcy razy większych niż planety w naszym Układzie Słonecznym.

Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Geografia świata