profil

"Ania z zielonego wzgórza" - streszczenie.

drukuj
satysfakcja 78 % 372 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Pewne czerwcowego popołudnia na Zielone Wzgórze, gdzie mieszkali Maryla i Mateusz Cuthbert przybyła mała sierota o imieniu Anna Shirley. Po przyjeździe Mateusza, Maryla była zaskoczona, że dzieckiem, które ze sobą przywiózł nie okazał się oczekiwany chłopiec ale dziewczynka. Kobieta uświadomiła sobie, że musiała nastąpić pomyłka i że dziewczynkę trzeba jak najszybciej oddać. Ania została u państwa Cuthbert na noc, ale już następnego dnia miała zostać natychmiast odwieziona do do Białych Piasków, miejscowości, w której mieszkała przełożona sierocińca, pani Spencer.

W czasie drogi do miasta Ania opowiadała Maryli o swoim dotychczasowy życiu, które było ciężkie. Piastowała dzieci, przechodziła z domu do domu, aż znalazła się w owym domu sierot. W mieście pani Spencer przeprosiła bardzo za niefortunny błąd i zaproponowała inny dom dla Ani. Lecz Maryla spostrzegłszy kobietę szukającą sieroty do pomocy, zrezygnowała z oddania Anny w inne ręce. Od tego momentu rozpoczęło się wychowywanie Ani przez państwa Cuthbert Całe miasteczko Avonlea, gdzie mieszkała Ania, bardzo ciekawe było nowej lokatorki. Jako pierwsza, żeby zobaczyć małą dziewczynkę, przyszła Małgorzata Linde- przyjaciółka Maryli. Lecz po ujrzeniu Ani, bezpośrednia Małgorzata, od razu powiedziała co myśli o małym i brzydkim stworzeniu. Po usłyszeniu strasznej prawdy, Ania zaczęła krzyczeć na Małgorzatę, w równie okrutny sposób, jak on na Anię. Maryla zdziwiona zachowaniem natychmiast kazała Ani przeprosić Małgorzatę. Po bardzo długim namyśle Ania zgodziła się to uczynić. Podczas dotychczasowego zamieszkania na Zielonym Wzgórzu Ania nie poznała żadnej rówieśniczki. Dlatego pewnego dnia Maryla zabrała Anię na Sosnowe Wzgórze, gdzie mieszkała Diana Barry. Dziewczynki od razu przyrzekły sobie wieczną przyjaźń. Odtąd były prawdziwymi przyjaciółkami i nigdy się nie pokłóciły.

Ania już od dawna była uczennicą szkółki niedzielnej. Raz do roku pan Bell- lektor szkółki niedzielnej- organizował wspaniały piknik dla wszystkich uczniów. Maryla oczywiście pozwoliła iść Ani na piknik, z czego dziewczynka bardzo się cieszyła. Lecz zaszła straszna tragedia. Maryla zgubiła bezcenną broszkę swojej matki i wszystkie oskarżenia padły na Anię. Za karę Maryla nie pozwoliła jej pójść na piknik. Ale Mateusz w dzień pikniku znalazł zapinkę, przyczepioną do chusty Maryli. W ostatniej chwili Maryla serdecznie przeprosiła Anię i pozwoliła pójść na zabawę.

Nastał początek roku szkolnego. W klasie Ania spostrzegła chłopca który siedział na ławce obok dziewczynki. Chłopiec nazywał się Gilbert. Przez całą lekcję dokuczał Ani, aż powiedział słowa których dziewczynka bała się najbardziej- Marchewka. Zdenerwowana Ania uderzyła chłopca tabliczką, za co została wyproszona z klasy. Odtąd Gilbert stał się najgorszym wrogiem Ani..

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (24) Brak komentarzy
17.10.2011 (18:29)

W piątek miałam spr. Niestety w bibliotece zabrakło egzemplarzy książki ;/
Nie chciało mi się myśleć nad tą książką i całkowicie o niej zapomniałam .Na dzień przed spr . przeczytałam po kilka razy to streszczenie i napisałam xD Dzisiaj dowiedziałam się że napisałam najlepiej z klasy dostałam +5. xD hehe .. było to wielkie zaskoczenie dla mnie jak i dla całej klasy xD Najlepsi uczniowie którzy są "molami książkowymi" napisali gorzej ;D:D Lecz najbardziej zdziwiła się pani od polaka nie mogła w to uwierzyć , ale nie dziwie się jej nienawidzę czytać ! Od pierwszej klasy nigdy nie przeczytam lektury . A teraz piątka i to z plusem !

TO STRESZCZENIE NAPRAWDĘ JEST DOBRE !! :*
xD

a co najlepsze nasza pani jest prawdziwą "heterą" i daje niesamowicie trudne pytania nie .Robi testów wyboru tylko,ale pytania otwarte ;D

Pozdrawiem Bobolla ;* <3

3.6.2011 (14:32)

zajebiste te streszczenia .dzięki może bede miał4

2.6.2011 (20:02)

dzięki za prace bo mi się przyda myąle że dostane choc 3
<33>

Kształcenie kulturowo-literackie