profil

Praca Maturalna - Pojedynek jako temat literacki i filmowy. Przedstaw temat, analizujac wybrane przykłady.

drukuj
satysfakcja 69 % 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Mały Rycerz wie doskonale, że jest lepszy od przeciwnika i nie atakuje go prawie wcale. W pewnym momencie wytrąca nawet miecz Kmicicowi, lecz nie pokonuje go, tylko każe mu go podnieść i walczyć dalej. Jest w pełni pewien swych umiejętności, że wręcz posuwa się do schowania wolnej ręki do kieszeni. Szlachta laudańska, która cały czas obserwuje pojedynek, lecz nie ingeruje w niego w żaden sposób, jest zaskoczona niezwykłymi umiejętnościami Pana Wołodyjowskiego. Kmicic widząc w końcu, że w żaden sposób nie wygra z przeciwnikiem, przez zaciśnięte usta wypowiada słowa ?Kończ waść, wstydu oszczędź?. W tym momencie Mały Rycerz kończy pojedynek i powala na ziemię bezradnego Kmicica. Pokonany jest ciężko ranny, lecz żyje. Gdy Butrymowie dowiedzieli się o tym, chcą go roznieść, ponieważ uważają go za zdrajcę. Jednak Pan Wołodyjowski zabrania im tego robić, ponieważ dobijanie przeciwników, którzy padli w pojedynku jest niehonorowe.
Ta scena przypomina potyczki średniowieczne z wykorzystaniem mieczy. Zachowany zostaje również kodeks rycerski obowiązujący w tej epoce. Walczących przedstawiono na zasadzie kontrastu. Kmicic jest gwałtowny i niecierpliwy. Jego ruchy są chaotyczne, walczy z wielką złością i uporem, tracąc tym samym mnóstwo energii. Nie brak mu jednak odwagi i wytrwałości. Pomimo upokorzeń ze strony przeciwnika walczy dalej. Pan Wołodyjowski jest jego przeciwieństwem. Jest doskonale wyszkolony technicznie, spokojny i powściągliwy, bawi się ze swoim przeciwnikiem, skutecznie odpiera ataki Kmicica. Ukazany zostaje jako rycerz idealny ? dzielny, honorowy, nie posiadający żadnych wad, godny podziwu i naśladowania, opanowany, ale też litościwy. Jest dla Andrzeja jak mistrz, który pokazuje swojemu uczniowi na czym tak naprawdę polega walka. Swoją postawą stara się pokazać, że do zwycięstwa wcale nie potrzebna jest wielka siła, lecz zręczność i wykorzystanie przeciwnika przeciwko jemu samemu. Pomimo tego, że akcja tej powieści dzieje się długo po czasach średniowiecznych, Wołodyjowski przestrzega kodeksu rycerskiego, stawia go na pierwszym miejscu w swoim życiu, dlatego też powstrzymuje szlachtę przed dobiciem Kmicica. Nie pozwala na tak haniebny czyn nawet wobec takiej osoby.
Pojedynek w innej postaci ukazany jest w Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Niej jest to standardowa potyczka z użyciem broni, lecz z wykorzystaniem min i grymasów. Do takiej walki stanęli Pylaszczkiewicz i Miętalski. Miętus jako przedstawiciel grupy chłopców walczącej z systemem szkoły, postanawia wyzwać na nietypowy pojedynek Syfona, czyli lidera chłopców podporządkowanych, upupionych. Przed rozpoczęciem go ustalone zostają dokładne zasady oraz miejsce pojedynku ? klasa lekcyjna. Potyczkę rozpoczął Syfon którego mina przypominała osobę wychodzącą z ciemnego pomieszczenia, a następnie patrzył w górę z ogromnym natchnieniem, po czym przyłożył sobie rękę do serca.

Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
12.10.2011 (11:43)

TANIE i PROFESJONALNE PISANIE PRAC !!!!

Jestem na 3 roku filologii polskiej i od 3 lat zajmuje się pisaniem prac maturalnych i licencjackich. Jestem uczciwa i tego samego wymagam od innych, mam spore doświadczenie i duże grono zadowolonych osób- Z MOJĄ POMOCĄ KAŻDY ZDAJE NA MIN. 60%. Czas pisania pracy licencjackiej ok. 2 tyg. Stały kontakt i współpraca, zero kopii i plagiatu. Prezentacja maturalna tj. praca, bibliografia, ramowy plan wypowiedzi (konspekt), materiały pomocnicze oraz przykładowe pytania komisyjne, czas pisania 2-3 dni. KAŻDĄ PRACĘ PISZĘ INDYWIDUALNIE, nie sprzedaje jej dwa razy, więc płacąc mi masz pełną gwarancję, że PRACA JEST TYLKO TWOJA !! Zero ryzyka, pełna satysfakcja :)Napisz- na pewno się dogadamy ;)

Kontakt, nr. Gg: 5552961.

Materiały do matury