profil

"Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" - Ernest Hemingway

drukuj
satysfakcja 66 % 32 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wielu ludzi los wystawia na niełatwe próby, stawia przed nim wiele przeszkód wprost nie do ominięcia. Te ,,czynniki” wyniszczają powoli ich serca i umysły, a w konsekwencji ich całe wnętrze. Człowiek staje się pusty, jednak nadal istnieje. Nierzadko o takiej osobie się zapomina, bo wydaje się ,że nie przedstawia on żadnych wartości: jest zamknięta w sobie, odizolowana od świata. Najczęściej przypominamy sobie o takim ,,kimś”, kiedy jej pomoc jest nam potrzebna, lub kiedy odchodzi do wieczności. Dopiero wtedy dostrzegamy jaką walkę toczyła z samym sobą i otoczeniem. Widzimy jej zagubienie i najczęściej mamy wyrzuty sumienia, że wcześniej nie zwróciliśmy na to uwagi.
Motyw takiego człowieka i jego ,,problemów” przedstawia wiele dzieł, tak tych starych, jak i współczesnych.
Przykładem jest Santiago, bohater opowiadania ,,Stary człowiek i morze” E. Hemingwaya. Był on starym i bardzo biednym rybakiem. Życie go nie rozpieszczało. Jego jedyną własnością była łódź z połatanym żaglem, na której spędził sporą część swojego życia. Od pewnego czasu połowy sprawiały mu trudności, co też inni rybacy wykorzystali jako powód do żartów. Podczas jednego z połowów starcowi udało się złapać Marlina, ten był jednak bardzo silny, to też przez długi czas stawiał opór. Kiedy już Santiago uporał z ogromną rybą , jego zdobycz zaatakowały rekiny. Rybak nie chcąc dać za wygraną walczył do kresu sił, rekiny jednak doszczętnie zjadły jego z trudem zdobyty połów. Po wielkim Marlinie pozostał tylko szkielet, który starzec przyholował do brzegu na dowód swego triumfu.
Widzimy tu że mimo klęski jaką poniósł rybak w walce z rekinami, to jednak wcześniejsze zwycięstwo nad samym sobą umocniło go, dodało mu wiary we własne siły.
Pola Machczyńska , której bohaterstwo opisuje Hanna Krall w opowiadaniu ,,Pola” wykazała wielką odwagę, ukrywając w swoim podwórzu 25 Żydów. Jednak kiedy Niemcy dowiedzieli się o nich kazali rozstrzelać zarówno Żydów, jak i Polę. Można by powiedzieć, że przecież z pomocy Poli Żydom nic nie wyszło, gdyż ich kryjówka została wykryta. Trzeba jednak zwrócić uwagę na sam cel, zamierzenia Poli. Ukrywając Żydów nigdy nie mgła ona być pewna jutra. Wiedziała że jeśli wyda się, że w swym spichlerzu ukrywa Żydów to zostanie wraz z nimi ,,wyeliminowana”.

Podjęła się jednak tego trudnego i niebezpiecznego zadania, gdyż wiedział że jeśli się uda, to ocali życie wielu ludzi.
Postawiła ona wszystko na jedną kartę i choć przegrała grę, to mimo wszystko odważyła się ją rozpocząć.
Mamy tu dwa przykłady ludzi dotkniętych przez los wieloma próbami: Santiago i Polę. Poddawani próbami, stawiani przed przeszkodami, trudnymi wyborami musieli stawić im czoło. Nie poddawali się i kończyli ten maraton zwany życiem. Czasem ich trudy okazywały się daremne, czasem jednak owocowały dając niezwykłą radość. Swoje przegrane przyjmowali z największym honorem, zwycięstwo traktowali jako ,,baterię”, która ładowała ich siły i popychała do dalszego działania.
Czasem człowiek wyniszczony przez przeciwności, jest bardziej skłonny do wyrzeczeń i prób, niż człowiek, którego przez całe życie spotykało wyłącznie szczęście.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
4.3.2008 (16:53)

Nie powiem, dobre, ale mogłabyś jeszcze bardziej 'pociągnąć' temat. Pozdrawiam ;)

3.12.2007 (17:37)

witam, zapraszam na wszystkich na moje konto! Temat ten sam, inna treść i przemyślenia autora- prosze o kometarze!

Formy wypowiedzi