profil

Karykatury polityczne

drukuj
satysfakcja 72 % 25 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Ukazuje ona walczącego Józefa Stalina z Adolfem Hitlerem. Z jednej strony przedstawia „komunikat z Berlina” według którego jest to Adolf Hitler duszący Józefa Stalina, lecz po odwróceniu widzimy, że „według komunikatu z Moskwy” to Józef Stalin atakuje Adolfa Hitlera.
Karykatura odnosi się do roku 1941, w którym to III Rzesza zaatakowała ZSRR.
Ilustracja przedstawia jak wyglądała propaganda. Wyśmiewa ona brak rzetelności w przekazywaniu informacji oraz, iż najważniejsza nie jest prawda, lecz odpowiednia interpretacja faktów.

4) Przejawy życia w G.G. Rys WAS (A. Will). „Demokrata” 15 I 1944

Karykatura ta ukazuje sześć aspektów życia, lecz ukazuje je przez pryzmat działań Niemców w Polsce. Architektura jest ukazana jako ruin miasta. Kultura rolna została przedstawiona jako paląca się wieś, którą otaczają groby, a przed domami leżą zwłoki rolników. Wszystkiemu przygląda się niemiecki żołnierz, który ciągnie za sobą świnkę. Przemysł przedstawia bimbrownię. Konserwacja zabytków zaś ukazuje rusztowania ustawione by zburzyć stare pomniki. Turystyka pokazuje pociągi do Hamburga, które wiozą przestraszonych ludzi na przymusową pracę do Niemiec. Jako sport zilustrowano przesiedlenia.

Rysunek ten odnosi się do lat 1939 – 1944 podczas, których Polska była pod okupacją III Rzeszy. W 1939 doszło do pierwszych wysiedleń oraz wywózek na przymusową pracę, ustalono obowiązek pracy od 14 roku życia.

Podpisy pod ilustracjami ironicznie ukazują polską rzeczywistość w latach okupacji. Karykatura krytykuje politykę III Rzeszy, która niszczyła świat Polaków, znęcała się nad nimi i była nastawiona na wyzysk.


5) Wielka Trójka
Ilustracja ta przedstawia ogromne szczypce w kształcie liczby 3. Na jednym z ramion znajdują się flagi Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a na drugim rosyjska gwiazda. Od zakleszczenia uciekają kolejno Adolf Hitler, Joseph Goebbels i Herman Göring.
Karykatura ta odnosi się do działania Józefa Stalina, Winstona Churchilla oraz Franklina Delano Roosevelta, którzy byli nazywani Wielką Trójką. Umiejscawia się ona w 1945r., kiedy odbyła się konferencje krymska zwana jałtańska, która miała na celu planowanie pokonanie państw Osi oraz kształt przyszłego porządku światowego. Ukazuje powstanie frontu wschodniego i zachodniego.
Autor tej pracy ukazuje, iż Wielka Trójka była sojuszem, który przerażał III Rzeszę i jako jedyny był w stanie się jej przeciwstawić. Pokazuje siłę zjednoczonej Rosji, Anglii oraz Stanów Zjednoczonych oraz nieuchronną klęskę Adolfa Hitlera.

6) Archipelag Marshalla

Karykatura przedstawia generała Georga Marshalla, który stoi na Europie przedstawionej jako archipelag, każde państwo jest jedną wyspą. Generał trzyma róg obfitości, z którego pieniądze trafiają do krajów Europy zachodniej.

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: karykatury_polityczne.doc
(0) Brak komentarzy