profil

Elektrody

poleca 65% 20 głosów

Metal zanurzony do roztworu swoich jonów:

  • przekazuje jony do roztworu ładując się na powierzchni ujemnie(przy małym stężeniu elektrolitu):
    Me → Men+ + ne−
  • przyjmuje na swoją powierzchnię jony z roztworu ładując się dodatnio (zachodzi przy dużym stężeniu elektrolitu lub gdy metal wykazuje małą aktywność chemiczną – metal szlachetny):
    Men+ + ne− → Me

Metal zanurzony do roztworu swoich jonów nosi nazwę elektrody metalicznej (półogniwa). Na granicy metal–roztwór tworzy się podwójna warstwa elektryczna i elektroda dzięki temu uzyskuje pewien potencjał elektryczny (potencjał elektrody), który zależy od rodzaju metalu, rodzaju elektrolitu i stężeń jonów w roztworze.

Ilościowo potencjał elektrody określa wzór Nernsta:

Wzór Nernsta

Potencjał standardowy elektrody E°Me/Men+ to potencjał elektrody zbudowanej z metalu zanurzonego w roztworze, w którym stężenie jonów potencjałotwórczych wynosi 1 mol/dm3 i wszystkie gazy występują pod ciśnieniem 1013,25 hPa, w temperaturze 25°C (298 K).

Wzór ten obowiązuje dla roztworów rozcieńczonych, gdyż dla roztworów stężonych obowiązuje zależność:

Wzór Nernsta dla roztworów stężonych

W temperaturze 298 K wzór Nernsta ma postać:

Wzór Nernsta w temp 298K

poleca 36% 34 głosów

Podział elektrod

Elektroda metaliczna należy do elektrod I rodzaju, które ogólnie można scharakteryzować następująco: metaliczne : blaszka metalowa w roztworze zawierającym jony tego metalu gazowe : metal szlachetny (np. platyna) zanurzony do roztworu nasyconego gazem, zawierającego jony tego samego pierwiastka,np. utleniająco-redukujące : metal szlachetny (np. platyna) zanurzony w roztworze zawierającym jony na różnych stopniach utlenienia, np. Przenośnikiem elektronów jest blaszka...

poleca 53% 34 głosów

Szereg napięciowy metali

Zestawienie standardowych potencjałów elektrod metalicznych, uporządkowanych według rosnących wartości E o , tworzy tzw. szereg napięciowy metali: ujemna wartość potencjału w szeregu wskazuje, że metal ma większą zdolność do utraty elektronów niż wodór (większa zdolność metalu do utleniania się) – metal jest silniejszym reduktorem, najbardziej aktywne metale znajdują się na początku szeregu napięciowego, najmniej aktywne są na końcu (metale szlachetne), metal bardziej aktywny...

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta