profil

Reakcje utleniania-redukcji

poleca 57% 58 głosów

Są to reakcje chemiczne, podczas których następuje zmiana stopni utlenienia atomów w wyniku wymiany elektronów. Wymiana elektronów zachodzi pomiędzy reduktorem, który oddaje elektrony i utleniaczem pobierającym elektrony:

Mg0 – 2 e → MgII proces utleniania
2 Cl0 + 2 e → 2 Cl–I proces redukcji

Reakcje te nie mogą przebiegać niezależnie, gdyż elektrony oddane przez atomy magnezu w reakcji utleniania są pobrane przez atomy chloru w reakcji redukcji.

Utlenianie - redukcja
reduktor Mg0 – 2 e → MgII
utleniacz 2 Cl0 + 2 e → 2 Cl-I

W każdej reakcji utleniania-redukcji liczba elektronów oddanych w procesie utleniania musi być równa liczbie elektronów pobranych w procesie redukcji.

poleca 40% 5 głosów

Stopień utlenienia

Jest to pojęcie umowne. Stopień utlenienia pierwiastka w danym związku chemicznym to ładunek jonu, jaki przypisalibyśmy atomom pierwiastka w związku, gdyby wszystkie wiązania utworzone przez ten atom miały charakter jonowy. Reguły obliczania stopni utlenienia: Atomy (cząsteczki) pierwiastków w stanie wolnym mają zawsze stopień utlenienia równy zero. Suma stopni utlenienia wszystkich atomów wchodzących w skład cząsteczki równa jest zero. Suma stopni utlenienia wszystkich atomów...

poleca 50% 28 głosów

Reakcja dysproporcjonowania (dysmutacji)

Jest szczególnym rodzajem reakcji utleniania-redukcji, w której atomy tego samego pierwiastka ulegają zarówno procesowi utleniania, jak i redukcji, np. 3 HCl I O → 2 HCl –I + HCl V O 3 Atom chloru Cl I jest równocześnie utleniaczem i reduktorem. 4 KCl V O 3 → 3 KCl VII O 4 + KCl –I Atom chloru Cl V jest równocześnie utleniaczem i reduktorem. 3 HN III O 2 → HN V O 3 + 2 N II O + H 2 O Atom azotu N III jest równocześnie utleniaczem i reduktorem.

poleca 75% 99 głosów

Reakcja synproporcjonowania

Jest kolejnym przykładem reakcji utleniania-redukcji, w której atomy tego samego pierwiastka z dwóch różnych stopni utlenienia przechodzą na jeden wspólny, np. C IV O 2 + C 0 → 2 C II O HCl V O 3 + 5 HCl –I → 3 Cl 2 0 + 3H 2 O UTLENIACZE REDUKTORY posiadają właściwości utleniające posiadają właściwości redukujące występując na najwyższym możliwym stopniu utlenienia mają możliwość jego obniżenia...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta