profil

Zastosowanie żelaza

drukuj
satysfakcja 48 % 436 głosów

Żelazo ma ogromne znaczenie w przemyśle i technice, gdyż używane jest do produkcji stali. Stal to stop żelaza z węglem zawierający także niewielkie domieszki innych substancji. Istnieje wiele gatunków stali, różniących się składem. Stal wykorzystywana jest m.in. w budownictwie do wytwarzania elementów konstrukcyjnych budynków, a także do budowy samochodów i maszyn.

Stal otrzymuje się z tzw. surówki wytwarzanej z żelaza i węgla w procesie wielkopiecowym.

Proces wielkopiecowy

W procesie wielkopiecowym można otrzymać dwa rodzaje surówki: białą i szarą, różniące się składem chemicznym; z surówki białej wywarza się stal, natomiast surówka szara przerabiana jest na żeliwo. Żeliwo jest materiałem używanym do produkcji elementów konstrukcji budowlanych.

Układ hemowyŻelazo jest też ważnym składnikiem organizmów żywych. Wchodzi w skład wielu białek. Jest składnikiem hemoglobiny i mioglobiny – białek, które przenoszą i magazynują tlen, dlatego niedobór żelaza powoduje zaburzenia w syntezie hemoglobiny i prowadzi do anemii. Jony żelaza mogą być skoordynowane bezpośrednio do cząsteczki białka lub być wiązane przez układ hemowy.

Erytrocyty zawierające hemoglobinęŻelazo jest też składnikiem cytochromów, białek ważnych dla procesu oddychania komórkowego. W organizmie żelazo wiązane przez białko zwane ferrytyną i magazynowane jest w wątrobie. Za transport żelaza we krwi odpowiada inne białko – transferyna.

Przydatne hasło? Tak Nie