profil

Związek

poleca b/d

rzecz. m

  1. połączenie elementów w całość, zazwyczaj na zasadzie zależności i wzajemnego oddziaływania.
  2. zespół ludzi, organizacji, państw założony dla osiągnięcia wspólnych celów.
  3. (chem.) połączenie atomów w jednorodną substancję na zasadzie reakcji chemicznej.
  4. kontakt, łączność z kimś lub czymś.

 

(w zn. 1.) Adam studiuje meteorologię i właśnie pisze pracę magisterską na temat zmian klimatu na Ziemi. Praca ma wyjaśnić związek (B. lp) między emisją zanieczyszczeń cywilizacyjnych a stopniowym roztapianiem się lądolodu Grenlandii.
Dyrektor technikum samochodowego zawsze zwracał uwagę na zajęcia warsztatowe, gdyż twierdził, że najważniejszy jest związek (M. lp, ident. w B. lp) teorii z praktyką, a każdy uczeń musi mieć możliwość wykorzystania nabytej wiedzy.

(w zn. 2.) Związki (M. lm, ident. w B. lm) zawodowe operatorów filmowych w USA są jednymi z najbardziej prężnych związków (D. lm) w branży filmowej.
Z inicjatywy grupy miast powołano Związek (B. lp) Gmin Pojezierza, mający na celu wspólne wypromowanie atrakcyjnych turystycznie regionów położonych nad jeziorami.

(w zn. 3.) Woda jest jednym z najpowszechniej występujących w przyrodzie związków (D. lm) chemicznych. Cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu.

(w zn. 4.) Pan Janek mieszka i pracuje w dużym mieście, dlatego co roku na ok. dwa tygodnie wyjeżdża do odległego miejsca na Mazurach, gdzie rozbija namiot w samotności nad jeziorem, ponieważ zależy mu na związku (Ms. lp) z przyrodą.

 

KOMENTARZ
Pokrewny przym. związkowy to odnoszący się do związku (gł. w zn. 2.), np.: składki związkowe, działacz związkowy (związkowiec), ale – uwaga – nie mówimy „członek związkowy”, tylko członek związku.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Związek