profil

Radioaktywny

poleca b/d

przym.

związany z promieniowaniem, promieniotwórczy.

 

Na jednej z francuskich dróg krajowych wykoleiła się ciężarówka przewożąca radioaktywne (M. lm) materiały. W związku ze znacznym wzrostem promieniowania z pobliskiej wsi ewakuowano ludność. W chwili obecnej trudno powiedzieć, jak duże będzie radioaktywne (M. lp) skażenie terenu. Specjalna ekipa, która przybyła na miejsce wypadku, sprawdza poziom radioaktywności gruntu.

 

KOMENTARZ
Słowo radioaktywność oznacza dosłownie promieniowanie. Używa się go, aby odróżnić promieniowanie pochodzące np. od światła słonecznego od promieniowania radioaktywnego, będącego efektem rozpadu jąder atomowych niektórych pierwiastków (np. radu, uranu, plutonu). Zjawisko radioaktywności dokładnie zbadała i opisała Marii Skłodowska-Curie, za co otrzymała (razem z mężem Piotrem) nagrodę Nobla w 1903 r. (zob. cytat). Energia atomowa jest wykorzystywana w elektrowniach atomowych, ale jej moc również była podstawą do skonstruowania bomby atomowej. Promieniowanie radioaktywne może być użyte w celach zdrowotnych (np. przy leczeniu nowotworów), jednak, jeżeli człowiek przyjmie zbyt dużą dawkę promieniowania,może zachorować na tzw. chorobę popromienną, która prowadzi nawet do śmierci.

Pierwotna postać

Gdy raz w życiu uznała jakąś drogę za słuszną, podążała nią bez żadnych kompromisów i z niesłychaną wytrwałością. Największe dzieło jej życia – udowodnienie, ze istnieją pierwiastki radioaktywne (określenie pani Curie) oraz ich wyizolowanie – zawdzięcza swe powstanie nie tylko ogromnej intuicji uczonej, lecz także jej poświęceniu i wytrwałości w prowadzeniu prac (...)

(Jeremy Bernstein, Teoria Wszystkiego, r. 6. Pani Curie)

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Radioaktywny