profil

Hipnoza

poleca 100% 2 głosy

rzecz. ż, br. lm

sztucznie wywołany stan psychofizyczny, objawiający się częściowym brakiem świadomości, zesztywnieniem ciała i podatnością na sugestie hipnotyzera.

 

Hipnoza (M. lp) jest zjawiskiem fascynującym ludzi od dawna. O hipnozie (Ms. lp, ident. w C. lp) mówi się czasami jako o sposobie leczenia niektórych chorób psychicznych lub metodzie zerwania z nałogiem. W dawnych teatrzykach i kabaretach popularny był skecz, polegający na zahipnotyzowaniu asystentki hipnotyzera lub któregoś z widzów i wydawaniu mu poleceń, które wykonywał w stanie hipnozy (D. lp), później nie pamiętając, co naprawdę robił.

 

KOMENTARZ
Do dnia dzisiejszego powstało wiele teorii, usiłujących wyjaśnić, czym jest hipnoza i jaki (pozytywny lub negatywny) wpływ może wywierać na człowieka. Powszechnie uważa się, że przebywanie w stanie hipnozy jest stanem pomiędzy snem a jawą, zbliżonym do maksymalnej koncentracji (por. ktoś pracuje jak w transie albo zapomniał o bożym świecie).

Obecna postać

Słowa znajdujące się w tym samym polu znaczeniowym to np.: trans – stan niepełnej świadomości, letarg – brak normalnych reakcji, bezwład, somnambulizm (lunatyzm)– nieświadome poruszanie się we śnie i wykonywanie czynności.

Źródło Słowo powstało w oparciu o grecki termin hypnotikós – nasenny, pochodzący z kolei od imienia boga snu Hypnosa.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Hipnoza