profil

Atak

poleca b/d

rzecz. m

  1. agresywne zwrócenie się przeciwko komuś z zamiarem skrzywdzenia lub spowodowania obrażeń.
  2. (milit.) w czasie wojny podjęcie działań szturmowych, skierowanych przeciw wrogowi.
  3. (przen.) zdecydowane wystąpienie przeciwko komuś, np. w celu skrytykowania go (w prasie, na zebraniu itp.).
  4. (med.) nagłe pogorszenie stanu chorego, nasilenie objawów choroby.
  5. (sport.) podjęcie działań w stosunku do przeciwnika w walce sportowej, zwłaszcza w grach zespołowych, także (pot.) nazwa zespołu graczy, mających za zadanie nacieranie na bramkę przeciwnika.

 

(w zn. 1.) Treser lwów został dotkliwie pogryziony przez swojego ulubieńca, lwa Leona. Jak powiedział prasie, pracuje z Leonem od 5 lat, zna go dobrze i nie spodziewał się ataku (D. lp) zwierzęcia.

(w zn. 2.) Wojska rządowe zostały zaatakowane przez bojówki partyzantów powiązanych z dawną władzą. Zaskoczeni atakiem żołnierze (N. lp) nie zdołali się skutecznie obronić. Jak donoszą wszystkie agencje prasowe, w ostatnich dniach ataki (M. lm) partyzanckie bardzo się nasiliły.

(w zn. 3.) Zmasowany atak (M. lp) prasy przeciwko nowemu premierowi zmusił go do zwołania konferencji prasowej i wyjaśnienia szczegółów polityki społecznej rządu.

(w zn. 4.) Lekarz dyżurny telefonicznie poinformował panią Kowalską, że jej mąż miał w nocy kolejny poważny atak (B. lp) choroby, ale że już czuje się lepiej.

(w zn. 5) W piłce nożnej atak (M. lp) jest równie ważny jak obrona.

Pochodzenie:

atakować, zaatakować – przeprowadzić atak,atakowany,
zaatakowany – ktoś będący obiektem ataku, np. Atakowany przez chuliganów mężczyzna bronił się bardzo odważnie. Atakowanemu przyszedł na pomoc taksówkarz, który zobaczył bójkę.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Atak