profil

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora na podstawie pieśni XXII "Iliady".

poleca 84% 2967 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Homer

Głównymi bohaterami „Iliady” Homera są Achilles i Hektor. Pierwszy z nich był synem bogini morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusa , drugi zaś wywodził się z rodu Priama – króla starożytnej Troi.

Obaj mężczyźni (w czasie trwania akcji utworu ) byli młodzi .Posiadali wysoko rozwiniętą tężyznę fizyczną , ich ciała były wygimnastykowane i umięśnione . Poza tym ,w homeryckim dziele , nierozłącznym elementem wyglądu zewnętrznego Achillesa był opis jego – kunsztownie wykonanej – zbroi , która zapewne dodawała powagi jego twarzy o niezwykle delikatnych , dziewczęcych wręcz , rysach .
Nasi bohaterowie różnili się od siebie charakterami i osobowościami . Kontrast ten jest szczególnie widoczny w pieśni XXII , podczas ich słynnego pojedynku.

Już w wersie 158 Homer napisał :”Przodem uciekał szlachetny , lecz gonił go potężniejszy” dając nam – w ten sposób – pewne wyobrażenie o wewnętrznym obliczu Achillesa i Hektora. Jeszcze wcześniej ,bo w wersach 38-45 , przez usta starego Priama autor surowo i negatywnie ocenił syna Tetydy , który był pozbawionym skrupułów i litości okrutnikiem . Różnił się on od Trojańczyka pewnością siebie. To Achilles dyktował warunki , nie zgodził się na propozycję wahającego się Hektora (w.261 -72), którego niezdecydowanie wynikało ze świadomości przewagi przeciwnika (w.124-5) i zdolności do samokrytyki (w.105-6) , której brakowało „temu drugiemu”.

Hektor zdawał sobie sprawę z tego ,jak wiele ofiar pochłonęła wojna. Charakteryzujące go :patriotyzm i szlachetność , kazały mu stanąć do tej , z góry przegranej, walki .Także poczucie odpowiedzialności za rodaków ; którzy poświęcając swe rodziny – zginęli dla kraju; dodawało mu odwagi. On – sam silnie związany z rodzicami – być może usprawiedliwiając wyrzuty sumienia , stanął do pojedynku. Może chciał w ten sposób zjednoczyć się z poległymi poddanymi , bo cóż więcej mógł dla nich zrobić ?
Achilles nie kierował się tak podniosłymi przesłankami. Wmówił sobie ,że walczy za Partoklosa. Jednak jego despotyczna nienawiść , choleryczna zawziętość i nieposkromiony, dziki gniew (w.312-3) były spowodowane czym innym – żądzą sławy ,która zaślepia rozum .Hektor , co prawda, też chciał odejść w promieniach chwały (w.304-5), ale nie można traktować ich pod tym względem jednakowo. To nie duma bowiem nie pozwalała „wybrankowi bogów” na kompromis ; zabraniało mu tego wyrafinowanie!

W stosunku do przeciwnika Achilles był bezlitosny, zdawać by się mogło ,że „w jego piersi bije serce z żelaza”. Potomek morskiej bogini i Peleusa nie odczuwał respektu przed Hektorem , zwyczajnie go nie szanował (w.345-54). Po wygranej walce niewybaczalnie go znieważył (w.395-403).Przeciwnie Hektor – bał się wroga , drżał na jego widok; był odważny, lecz świadomy swej słabości .Wiedział , że nie wygra z bogami ,którzy zapominając o nim (hojnym ofiarodawcy) , opowiedzieli się za Pelidą ; realnie oceniał swoje szanse.
Według mnie, Achilles był postacią negatywną. Nie mogę powiedzieć o nim ,iż był silny, ponieważ dawał rządzić sobą emocjom. Nie mogę również nazwać go prawdziwym mężczyzną ani stuprocentowym żołnierzem, gdyż uważam ,iż nawet oni kiedyś płaczą, przeżywają zło i niesprawiedliwość (innymi słowy :mają uczucia).
Ponadto myślę ,że ten bohater „Iliady” zawsze wybierał najprostsze wyjście z sytuacji – liczył na pomoc Dzeusa; zabijał z zimną krwią , zamiast dyplomatycznie uniknąć śmierci swojej i cudzej.

Jestem skłonna nawet zaryzykować twierdzenie ,iż żądny sławy Achilles celowo posłał Partoklosa na wojnę, przewidując tego skutek. Chciał mieć pretekst do walki z Hektorem jako obrońca honoru przyjaciela. Wiedział przecież ,że mając za sobą poparcie „najwyższej instancji” nie może przegrać . To dlatego zdenerwowały go tak słowa Hektora , który brał jako ewentualność jego śmierć.
Z kolei sprzymierzeniec Trojan – moim zdaniem- zasługuje na miano prawdziwego bohatera, nie tylko ze względu na siłę swoich mięśni , ale przede wszystkim z powodu rozumu, szlachetnego serca oraz pięknego charakteru . Uważam, że gdyby nie boskie pochodzenie niegodziwego Pelidy , to Hektor święciłby triumf i przede wszystkim by żył !

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury