profil

„Silny jak wół Apis, odważny jak lew i mądry jak kapłani” – udowodnij, że Ramzes XIII był postacią tragiczną.

poleca 85% 1351 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ramzes XIII, czyli Cham-sem-merer-amen-Ramzes to główny bohater powieści historycznej Bolesława Prusa pt. ?Faraon?. Jako jedyny zdrowy syn Ramzesa XII i królowej Nikotris w wieku dwudziestu trzech lat mianowany na następcę tronu. Przyszły faraon już od dzieciństwa pobierał nauki u kapłanów.
Był silnym, zdrowym, ?pięknym młodzieńcem z twarzą prawie kobiecą?, mimo to bardzo męskim. Jak przystało na prawdziwego żołnierza był wysportowany i przyzwyczajony do wysiłku. Nosił głównie stroje wojskowe, które odzwierciedlały jego zamiłowanie do walki.
Ramzes z natury był osobą upartą, porywczą i bezkrytyczną. Gniew często go zaślepiał. Jako doskonały strateg odnosił pojedyncze sukcesy wojskowe. Niestety często podejmował nieprzemyślane decyzje, gdyż brakowało mu umiejętności przewidywania skutków. Nie wywiązywał się z danego słowa. Obiecał wojsku złoto a tak naprawdę nie posiadał żadnych pieniędzy. Liczył na ojca. Nie doceniał siły rozumu i nauki, co później się na nim zemściło pozbawiając go wpływów i poparcia społeczeństwa. Nie lubił być w żaden sposób ograniczany, cenił sobie wolność. Kapłanom trudno było nim manipulować jak innymi faraonami, ponieważ się buntował. Lubił towarzystwo pięknych kobiet, lecz żadnej z nich tak naprawdę nie kochał. Liczyła się dla niego ich uroda. Był również człowiekiem wrażliwym na cierpienie innych. Widząc jak źle się dzieje w jego państwie, pragną wprowadzić reformy. Nie mógł jednak tego zrobić, gdyż skarbiec państwa był pusty. Kapłani nie udzielili mu pożyczki a zgromadzenie narodowe zagłosowało przeciwko naruszeniu bogactw labiryntu. Nie przemyślawszy tego zaatakował skarbiec. Kapłani wykorzystali zaćmienie słońca uzyskawszy w ten sposób przewagę nad przerażonymi ludźmi. W ten oto sposób młody władca poniósł ostateczną klęskę, którą przypłacił własnym życiem.
Ramzes XIII jest postacią tragiczną, ponieważ to on jest tak naprawdę stał się największym przegranym. Nie zrealizował on swojego planu wobec państwa a jego reformy wprowadził Herhor przypisując sobie w ten sposób wszystkie zasługi. Nie zdawał sobie sprawy z potęgi przeciwnika, przez co większość jego działań kończyła się niepowodzeniem. Przegrał jako władca , człowiek, ojciec oraz bohater. Został szybko zapomniany przez naród.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata