profil

Pitagoras: filozofia liczb i harmonii wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-03
poleca 84% 3066 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pitagoras

Pitagoras urodził się około 572 r. p.n.e. na wyspie Samos. Około 532 r. p.n.e. opuścił wyspę i wyemigrował do kolonii jońskich we Włoszech, osiedlając się w Krotonie. Tabliczki z pismem klinowym świadczą, że twierdzenie, nazwane później twierdzeniem Pitagorasa, było znane Babilończykom przed Pitagorasem, ale prawdopodobnie to on je udowodnił. W Krotonie założył związek pitagorejski i słynną szkołę pitagorejską, a religijno-polityczny związek później zyskał nazwę szkoły pitagorejskiej, przetrwując do IV w. p.n.e. Po spaleniu szkoły zamieszkał w Metaponcie, gdzie przebywał do swojej śmierci około 497 r. p.n.e.

Podróże


Pitagoras odbył liczne podróże, w tym do Indii, gdzie zetknął się z filozofią i religią tego regionu. W Fenicji i Babilonie miał okazję poznać osiągnięcia tamtejszych matematyków i przenieść myśl matematyczną Egipcjan i Babilończyków do Grecji. Sam Pitagoras twierdził, że w Egipcie żyją mędrcy, a on sam jest jedynie filozofem (miłośnikiem wiedzy).

Szkoła Pitagorasa


W 529 r. p.n.e. założył w Krotonie szkołę pitagorejczyków. Bractwo religijne Pitagorasa, oprócz mistycyzmu, zajmowało się również badaniami naukowymi w matematyce i naukach przyrodniczych. Przebywając w Metaponcie od około 509 r. p.n.e., zakładał tam gminę zbliżoną do sekt orfickich. Gmina miała cele religijne, moralne, polityczne i naukowe. Członkowie zobowiązywani byli do bezwzględnego posłuszeństwa wobec mistrza i jego nauk, utrzymania w tajemnicy wiedzy pitagorejskiej oraz przestrzegania wielu symbolicznych przepisów. Adepci przechodzili przez okres próby i oczyszczenia. Pitagoras nie pozostawił pisemnych dzieł, ale jego szkoła miała wpływ na filozofię, matematykę i astronomię starożytnej Grecji.

Dawni uczniowie Pitagorasa, tacy jak Philolaos, Archytas, Alkmeon, przyczynili się do badań nad stosunkami ilościowymi tonów i astronomicznym obrazem świata. Pitagorejczycy przyjęli również koncepcję harmonii sfer, zgodnie z którą wszechświat składa się z ognia centralnego, wokół którego krążą ciała niebieskie, w tym Słońce, Księżyc i pięć pierwszych planet. W pierwszym wieku po Chrystusie światopogląd pitagorejski odżył jako neopitagoreizm.

Liczba jako zasada świata - Filozofia Pitagorasa


Według Pitagorasa świat jest boskim tworem, gdzie człowiek powinien zwyciężać swoją naturę zwierzęcą i dążyć do boskiego. Uważał, że podstawą wszelkiego bytu są liczby oraz związane z nimi dziedziny wiedzy: geometria, arytmetyka i muzyka. Najważniejszym odkryciem Pitagorasa było stwierdzenie, że harmoniczne interwały w muzyce można przedstawić za pomocą prostych stosunków liczbowych. Według jego nauki, świadome poznawanie matematyki prowadzi do lepszego zrozumienia porządku wszechświata.

Twierdzenie Pitagorasa


Twierdzenie to głosi, że w trójkącie prostokątnym kwadrat długości przeciwprostokątnej jest równy sumie kwadratów długości obu przyprostokątnych.

Twierdzenie II
Suma kątów trójkąta równa jest dwóm kątom prostym.

Nauki Pitagorasa


Pitagoras przekazywał swoje nauki w formie maksym, z których wiele jest dla nas dzisiaj trudnych do zrozumienia ze względu na nieznajomość kontekstu kulturowego. Niektóre z tych maksym jednak zachowują swoją aktualność. Oto kilka przykładów:

1. Należy dążyć do sprawiedliwości słowem i czynem.
2. Umiar oznacza nie krzywdzenie.
3. Kto ulega cierpieniu, nie może być człowiekiem wolnym.
4. Staraj się żyć skromnie i uczciwie.
5. Trzeba milczeć lub mówić rzeczy lepsze od milczenia.
6. Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami równocześnie.
7. Natura jest wszędzie taka sama.
8. Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.
9. Naprawdę poznajemy człowieka dopiero po jego śmierci.
10. Niczego nie należy przesadzać.
11. Najkrótsze wyrazy "TAK" i "NIE" wymagają najdłuższego zastanowienia.
12. Kto mówi, sieje, a kto słucha, zbiera.
13. Liczba jest istotą wszystkich rzeczy.
14. Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz wielką rzecz w niewielu.
15. Człowiek jest miarą wszech rzeczy.
16. Amicorum omnia communia (U przyjaciół wszystko jest wspólne).
17. Milcz, albo powiedz coś, co jest lepsze od milczenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty