profil

Na czym polega piękno przyjaźni w oparciu o "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

poleca 83% 1644 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jednym z powodów wyruszenia w podróż Małego Księcia było poszukiwanie przyjaźni. Niestety, podczas swojej bardzo długiej wędrówki spotkał jedynie dwóch prawdziwych przyjaciół. Zostali nimi lis i pilot. Główną przyczyną tego, że chłopeic nie znalazł bliskiej osoby był egoizm wszystkich mieszkańców platen, które odwiedził. Byli tak zajęci sobą i swoimi problemami, że nie mieli czasu dla Małego Księcia.
Ludzie bywają samotni, często zmieniają miejsca pobytu w nadzieji, że gdzieś będzie im lepiej. Jednak nie wiedzą, że prawdziwe szczęscie można osiągnąć tylko wtedy, gdy ma sie przyjaciela.
"Ludzie kupują w sklepach gotowe rzeczy. A przeciez nie ma magazynbu z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół." Według lisa, żeby zdobyć przyjaciela trzeba go napierw oswoić , czyli stworzyć więzy. Potrzeba do tego dużo cierpliwości i czasu. Należy stopniowo i powoli się poznawać i to co najważniejsze: "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu."
Do najważniejszych cech u przyjaciela należą: szczerość, otwartość, lojalność, wierność, zainteresowanie, tolerancja i odpowiedzialność.
Według Małego Księcia inne wartości cenią dzieci, a inne dorośli. Dla dzieci najistotniejsze są jaki ma charakter, w co lubi sie bawić, czy łowi motyle... Dla dorosłych natomiast ważne są ich masy ciała, wiek, wzrost, ilość rodzeństwa - wszystko, co da wyraxić się w liczbach...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata