profil

Porównaj wizerunek Boga oraz relacje między Bogiem a człowiekiem w Pieśni XXV i Trenie XVIII Jana Kochanowskiego

poleca 85% 220 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kochanowski w swoich utworach bardzo często przywołuje sylwetki Boga i człowieka. Także w Pieśni XXV i Trenie XVIII mozna znaleźć oba wizerunki. Choć oba utwoty przedstawiają te postacie, pokazane są one na dwa różne sposoby.
Oba utwory można uznać za modlitwy, gdyż podmiot liryczny zwraca sie bezpośrednio do Boga. Zarówno w Pieśni jak i w Trenie, podmiotem lirycznym są ludzie wierzący, jest to podmiot zbiorowy, który wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej.
W pierwszym utworze podmiot liryczny wychwala Boga za Jego dokonania, za to co stworzył i czym obdarował człowieka. W trenie XVIII podmiot liryczny wypowiada się w imieniu grzeszników, którzy chcą poddać się woli Stwórcy, opisuje ludzkie słabości, prosi o surowsze traktowanie.
W Pieśni XXV Bóg jest dobroczyńcą, który obdarowuje ludzi, jest wszechobecny. Opisywany jest przez podmiot liryczny jako architekt i artysta, który stworzył piekny, harmonijny swiat. Bóg jest wszechmocnym władcą, sterujacym posłuszna mu przyrodą "Za Twoim rozkazaniem w brzegach morze stoi, A zamierzonych grznic przekroczyć się boi". W tej pieśni Bóg jest opiekunem swiata jak i człowieka, jest łaskawy, dobry, "szczodrobliwy", a także nieśmiertelny, co oznacza, ze Boska "dobroć nigdy nie ustanie".
W trzenie XVIII Bóg przedstawiony jest nieco inaczej. Jest ojcem wszystkich ludzi, ale okazuje gniew i upomina grzeszników, choć Jego kary nie są zbyt surowe. Jest Bogiem miłosiernym i potrafi wybaczać człowiekowi, o ile ten wykaże skruche i bedzie pokorny. Jest tu ukazany jako sędzia, któy jednocześnie jest zyczliwy ludziom.
Relacje miedzy Bogiem a człowiekiem w Pieśni XXV są dość przyjazne. Człowiek podziwie Boga jako Stwórce i oddaje należyty mu szacunek. Jest wdzięczny za otrzymane dary, chce się odwdzięczyć Bogu, na co wskazuje pierwszy wers utworu: "Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?". W tym utworze człowiek oddaje sie Bogu pod opiekę jako pokorny sługa.
W trenie XVIII człowiek przyjmuje role grzesznika, jest "nieposłusznym" dzieckiem Bozym, które nie zawsze pamieta o posłuszeństwie. Podmiot liryczny w tym utworze pokoreokazuje Bogu tylko w chwilach niepowodzeń, dopiero wtedy prosi o litość. Człowiek ten wie, że Boskie miłosierdzie jest ogromne "Lecz milosierdzie Twoje Przewyższa wszytki złości", być może dlatego w czasach swojej świetnosci i szczęście zapomina o Bogu.
Porównujac oba izerunki dostrzegamy zarówno podobieństwa jak i różnice. W obydwu utworach Bóg jest wszechmocny i miłosierny, zmienia sie tylko jego rola. W pierwszym utworze jest dobroczyńcą, w drugim zaś sędzią. Człowiek także ukazany jest tu w dwóch różnych wcieleniach. W Pieśni XXV jest wielbiacym Boga poddanym, zaś w Trenie XVIII przyjmuje rolę pokornego grzesznika. Różnice wynikaja z biografii autora i różnorodnosci gatunków. Treny były napisane po śmierci córki Kochanowskiego, dolatego zawarte w nich emocje sa bardziej negatywne niz te zawarte w Pieśniach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty