profil

Co by było gdyby Polakom dana była jeszcze raz walka o wolność. Rozważ na podstawie „Wesela” S. Wyspiańskiego.

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gdyby Polakom była dana jeszcze raz szansa walki o wolność to mogłaby zostać nie wykorzystana w tamtych czasach. Naród polski ma w sobie tą cechę że w momencie naprawdę trudnej sytuacji i uciśnięcia potrafi wykrzesać z naszych serc i mięśni więcej niż ktokolwiek by się spodziewał. Wałka musiała by być naprawdę dobrze pokierowana a jej zasadniczym trzonem byli by chłopi. Którzy niestety są nie ukierunkowani i nie uświadomieni politycznie oraz narodowościowo. Szlachta i inteligencja obawiała się ich po Rabacji galicyjskiej mimo iż to była ponad pól wieku wcześniej pewne blizny nie zostały jeszcze zabliźnione.

Gospodarz podziwia temperament chłopów, ich porywczość, zapalczywość i gotowość do natychmiastowej walki:

„Ha! temperamenta graja!
Temperament gra, zwycieża,
tylko im przystawić oręża,
zapalni jak sucha słoma;”

Nie było potrzeby namawiania chłopów do powstania w wypadku wystąpienia okoliczności sprzyjających akcji narodowowyzwoleńczej, kiedy inteligencja i chłopi mieliby ten sam cel, zjednoczyli się, ponieważ byliby oni do niej z natury przygotowani. Jeszcze lepiej ten problem obrazuje fragment wypowiedzi Gospodarza: „że coś z tego przecie będzie”.

Rzeź galicyjska, sprowokowana przez zaborcę, była najlepszym przykładem możliwości chłopów. Pokazano, że chłopami można sprawnie manipulować, nawet dla złej idei. Szlachta miała powody, aby obawiać się tej posiadającej w sobie dużą, nieobliczalną siłę grupy społecznej. Bano się ich sprzeciwu:

„tylko im zabłysnąć nożem
a zapomną o imieniu Bożem –
Taki rok czterdziesty szósty –
Przecież to chłop polski także”


Inteligencja się wyraźnie boi chłopstwa i mimo iż powinni ich uświadomić narodowościowo i pokierować to jednak jeden na drugiego zrzuca tą odpowiedzialność. Jak w przypadku gospodarza który dostał zloty róg od Wernyhora który był wielkim kozackim szamanem. Miał tylko zrobić dwa zadania rozesłać wici o mobilizacji i zadać w róg do ataku. Kazał to zrobić młodszemu bo on miał inne sprawy na głowie. To właśnie odzwierciedla podejście inteligencji do obowiązków względem narodu.

Polacy prawdopodobnie wykorzystali by dana im szanse bo nasz naród nie raz pokazał w swojej histori do czego jesteśmy zdolni aby dążyć do wolności. Lecz do tego potrzeba troszkę więcej niż suchych chęci inteligencji polskiej. Walczcie Polacy sercem i rozumem a nasza ojczyzna na zawsze będzie wolna.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi