profil

Motyw zbrodni i kary w utworach Adama Mickiewicza "Lilije" i "Dziady" cz. II.

poleca 82% 3135 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Wina i kara sa bardzo popularne w literaturze romantycznej. Niewatpliwie kara jest konsekwencja winy. W zaleznosci od popelnionego przewinienia, czlowiek w taki a nie w inny spsob placi za swoj blad. Adam Mickiewicz w swoich utworach uzwierciedla ten motyw, opierajac sie na madrosciach ludowych.
Ballada lilije oparta jest na piesni ludowej, akcja toczy sie w sredniowieczu za czasow Boleslawa Chrobrego.
Żona pod nieobecnosc meża nie dochowala mu wiernosci i bojac sie konsekwencji, zabila meza. Bezposrednio po zbrodni Pani udala sie do pustelnika ktory jest odzwierciedleniem mądrości ludowej i moralności, łaczy dwa swiaty: duchowy i cielesny. Jednak kobeita nie ukazuje skruchy tylko strach przed kara. Starzec poradzil jej odejsc i zapomniec o wszystkim. Wyrzuty sumienia, nieustannie pojawiajacys ei duch meza byly meka dla zabojczyni, ktora powoli odchodzila od zmyslow. Po pewnym czasie do domu przybywaja bracia nieboszczyka. Ci nic nie wiedzac o czynie bratowej, poprosili ja o ręke. Pani nie potrafila dokonac wyboru, udala sie wiec do pustelnika z rada. Mezczyzna zaproponowal jej, zeby wskrzesila meza, jednak kobieta nie chciala sie na rto zgodzic.Starzec zaproponowal jej aby brraci a wypletli wianki, a ona powinna wybrac ladniejszy. W cerkwi doszlo do trzeciego przewinienia. Pani zdradzila meza, obawiajac sie kary- zabila go i postanowila poslubic brata zmarlego malzonka. Uwienczeniem psychicznego cierpienia pani byla jej smierc podczas ceremoni slubnej wraz ze wszystkimi obecnymi w cerkwi, ktora za sprawa ducha zmarlego zapdala sie pod ziemie.
W tym utworze Adam Mickiewicz ukazal jak okrutna kara moga byc wyrzuty sumienia doprowadzajace winowajce do obledu.
Dziady - bardzo stary obrzęd przywoływania duchów odbywający się na wsiach w miejscach ukrytych od wzroku ludzkiego. Tym miejscem jest przycmentarna kaplica. W dniu 1 listopada obrzed prowadzony jest przez Guślarza. Cała uroczystość zaczyna się o północy w oddalonej od osiedli kaplicy, która jest szczelnie zamknięta. Zebrani tam ludzie trzykrotnie wywołują duchy i za każdym razem podchodzi do kaplicy inny duch. Widma pojawiają się kolejno według stopnia winy i kary. Pierszymi duchami ktore pojawily sie w kaplicy sa duszyczki dzieci: Józia i Rózi. Nie czują się one w raju szczęśliwe. Do osiągnięcia spokoju potrzebne im jest ziarnko gorczycy, ponieważ w swym krótkim życiu nie zaznały smutku, a według romantycznego poety, pełnie człowieczeństwa osiąga się przez cierpienie. "Kto nie doznał goryczy ni razu
ten nie dozna słodyczy w niebie".
To grzech lekki. Grzch sredni posiada dziewczyna ktora lamała serca młodzieńców, igrała z ich uczuciami. Przedstawicielka duchów średnich otrzymuje słowa pocieszenia że jej kara skończy się za dwa lata i będzie mogła wejść do nieba:
"Kto nie dotknął ziemi ni razu ten nigdy nie może być w niebie"
Ostatnie widmo to uosobienie ciezkiego grzechu, okrucienstwa, pychy i chciwosci. Jest nim duch złego pana, który dręczył i prześladował swoich poddanych. W noc wigilijną odpędził od drzwi od swego bogatego domu kobietę z maleńkim dzieckiem na ręku, która potem zmarła z głodu.Widmo pragnie jadla i picia ale kruki i wrony rozszarpuja wszystko co duch dostanie. Dla zlego czlowieka nie ma ratunku:
"Tak, musisz dręczyć się wiek wiekiem,
Sprawiedliwe zrządzenia Boże!
Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
Temu człowiek nic nie pomoże."
W kwestiach wypowiadanych przez poszcegolne widma kryja sie pouczenia, ze czlowiek nie osiagnie pelni bytu ziemskiego ani tym bardziej zbawienia, jesli nie zazna cierpienia i radosci. Zyjac wsrod ludzi, musi yc dla nich zyczliwy, a dany mu czas wartosciowo wykorzystac.
Zgodnie z ludowymi normami nie wolno nikogo krzywdzic, nie mozna patrzec obojetnie na cierpienie innych, bo tego rodzaju winy beda surowo ukarane. W II czesci dziadow sprawiedliwosc wymierza Bog, natomiast w balladach sily magiczne, najczesciej umiejscowione w przyrodzie. Scena z widmem oraz bochaterka Liliji maja być więc przestrogą dla ludzi pokroju dziedzica i niewiernej zony.
Ludzie sa skazani na popelnianie bledow i jednoczesne ponoszenie za nie odpowiedzialnosci. Czlowiek zostal ukazany jako istota w peni odpowiedzialan za swoje czynyP.S sry za bledy i brak polskiej czcionki XXD

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Teksty kultury