profil

Jan Paweł II powiedział, „że do Europy nie musimy wchodzić, bo my w niej jesteśmy, ponieważ ją tworzyliśmy.” Ustosunkuj się do tej wypowiedzi.

poleca 85% 202 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kiedy Polska szykowała się do wejścia do Unii Europejskiej Jan Paweł II powiedział, „że do Europy nie musimy wchodzić, bo my w niej jesteśmy, ponieważ ją tworzyliśmy.” Tę tezę postaram się udokumentować w mojej pracy.
Po pierwsze należy przyjrzeć się dokładniej położeniu geograficznemu naszego kraju. Kiedy połączymy najdalej wysunięte w określonych kierunkach krańce Europy zobaczymy, że środek naszego kontynentu znajduje się na pograniczu Niziny Podlaskiej i Mazowieckiej.
Sądzę, iż wielu Polaków wpisało się w rozwój kultury europejskiej. Mam na myśli osobistości takie jak Fryderyk Chopin, Czesław Miłosz lub Adam Mickiewicz oraz wiele innych, którzy żyli i tworzyli na emigracji.
Myślę, że wydarzeniem, które na stałe włączyło nas do Europy było przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 r. Jerzy Wyrozumski napisał, że przyjęcie chrześcijaństwa było jednym z najdonioślejszych aktów politycznych państwa Mieszka I.
Jestem zdania, że Polska połączona unią personalną z Litwą odrywała ważną rolę w polityce europejskiej. Podczas kongresu politycznego i naukowego, który odbył się w latach 1414-18 w Konstancji zjechała cała ówczesna elita polityczna. Radzono również na temat sporu polsko-krzyżackiego o sposób nawracania pogan. W wystąpieniach Polacy zaprezentowali nowatorską teorię o tym, że poganie mają naturalne prawo do własnego państwa. Tezy te zdobyły uznanie papieża i cesarza oraz rozsławiły Polskę.
Uważam, że duży udział w tworzeniu Europy mieli Polacy podczas trwania II wojny światowej. Żaden inny kraj nie walczył o wolność tak jak polscy żołnierze. Szczególnie ważna była obecność naszych rodaków w bitwie pod Monte Cassino, w bitwie powietrznej o Anglię oraz o port Narvik.
Myślę, że bardzo duży, a może nawet dominujący wpływ w „tworzeniu” nie tylko Europy, ale także innych kontynentów miał jeden człowiek – Karol Wojtyła. Mianowanie naszego rodaka papieżem było przełomowym momentem w historii naszego kraju, a jego działalność oraz liczne pielgrzymki pokazały wszystkim państwom, że „nie taki Polak straszny jak go malują”.
Jestem zdania, że nie musimy wchodzić do Europy, bo w niej jesteśmy. Aby to w pełni udowodnić należy przebiec wzrokiem po kartach historii naszego kraju. Od zawsze tworzyliśmy Europę. Powyższe argumenty w pełni potwierdzają tezę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty