profil

Czy postęp, „którego autorem i sprawcą jest człowiek, czyni życie ludzkie na ziemi pod każdym względem „bardziej ludzkim”, „bardziej godnym człowieka”?

poleca 85% 263 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Postęp, jest to ulepszanie rzeczy, ich modyfikowanie, aby stawały się jeszcze bardziej wydajniejsze, szybsze. Jednak należy zastanowić się nad problemem postawionym w temacie zadania. Czy na pewno postęp sprzyja ludzkości i czyni nasze życie godniejszym?.
Oczywiście istnieje wiele argumentów za i przeciw. Dzięki wspaniałym wynalazkom, życie ludzkie stało się łatwiejsze i wygodniejsze. Poprzez rozwój motoryzacji możemy dotrzeć praktycznie wszędzie, wszędzie dość krótkim czasie. Stało się możliwe skonstruowanie oraz produkcja wielu pomocnych narzędzi, które przyczyniają się do wygodniejszego oraz bezpieczniejszego wykonywania pracy przez człowieka. Obecnie do sklepu nie udajemy się tylko po chleb, lecz często kupujemy telewizor, radio, klimatyzację czy najnowszego typu wiertarkę udarową. Dzięki rozwojowi medycyny i farmaceutyki, jesteśmy w stanie wykryć i unieszkodliwić często śmiertelne choroby. Możemy doznać niezapomnianych wrażeń szalejąc w wesołym miasteczku na diabelskim młynie, pędząc na motocyklu niczym małym samochodzikiem krzesając na wirażach snopy iskier z podnóżków.
Niestety, istnieją także złe strony postępu. Obecnie inżynieria wojskowa jest w stanie wyprodukować broń, mogącą bardzo szybko zabić lub poważnie zranić istotę ludzką. Medycyna, mając za zadanie chronić życie ludzkie, dąży do niemoralnych czynów jak np. klonowanie człowieka czy też starając upowszechnić aborcję i eutanazję.
Wynalazek stosowany zgodnie z przeznaczeniem, będący w zgodzie z zasadami etyki i moralności, służy ludziom, lecz, gdy dostanie się w ręce ludzi nieodpowiedzialnych, bez wyobraźni i odrobiny miłości staje się niekiedy bardzo niebezpieczny. Takim klasycznym przykładem jest odkrycie radu przez Marię Curie-Skłodowską. Początkowo pierwiastek ten miał służyć jako w miarę skuteczne lekarstwo na raka. Niestety, został on wykorzystany do budowy groźnej broni-bomby atomowej.
Według mnie postęp czyni życie ludzkie „bardziej ludzkim”. Zostaliśmy stworzeni przez Boga i obdarzeni tęgimi umysłami. Postęp jest nie do zatrzymania. My, ludzie, ,musimy czuwać nad rozwojem, aby nasze wynalazki i odkrycia nie były sprzeczne z zasadami etyki i prawem moralnym. Postęp musi prowadzić do szczęścia wszystkich ludzi na ziemi, a nie do konfrontacji zbrojnych i w ostateczności do zagłady rasy ludzkiej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta