profil

Człowiek nie może żyć bez miłości. Rozwiń myśl Jana Pawła II odwołując się do znanych ci utworów literackich i własnych przemyśleń.

drukuj
poleca 85% 132 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Cóż to jest miłość ? Definicji może być wiele i każdy to uczucie rozumie inaczej. Jest to coś więcej niź szacunek, podziw czy namiętność, coś, co pozwala dzielić uczucia drugiej osoby – jej radość, smutek, czy rozpacz. Potrzeba miłości tkwi głęboko w każdym z nas. Gdy czujemy, ze jesteśmy kochani, łatwiej nam przetrwać trudne chwile, jesteśmy szczęśliwi i czujemy się ważni. Jeżeli my kochamy, umiemy przezwyciężyć własny egoizm, pragniemy dawać a nie jedynie brać.

„Miłość cierpliwa jest
łaskawa jest.
Miłośc nie zazdrości
Nie szuka poklasku [...]
[...] nie unosi się gniewem
nie pamięta złego”

Miłość może być różna: miłość mężczyzny i kobiety, miłość rodzicielska, braterska, miłość do Boga, Ojczyzny. Jest więc wiele odmian miłości, a każda z nich jest inna, z czego innego się zrodziła i czemu innemu służy. Kto kocha, ten zdolny jest do największych ofiar.

Miłość była wdzięcznym tematem dla twórców już od czasów starożynych. Wierna żona Penelopa przez 20 lat cierpliwie oczekiwała swojego ukochanego męża. W utworze „Antygona” Sofokles przedstawił nam miłość siostrzaną, piękną i bezinteresowną. Tytułowa bohaterka, nie zważając na konsekwencje, przeciwstawia się władzy, aby spełnić odwieczne przykazanie i swoją świętą powinność pochowania zmarłego brata zgodnie z tradycją. Najsławniejszy znany mi utwór o nieszczęśliwej miłości to „Romeo i Julia” Szekspira. Bohaterów połączyła miłość od pierwszego wejrzenia. Stajemy się obserwatorami historii miłości „dwojga kochanków przez gwiazdy przeklętych” . Uczucie, które ich połączyło wybuchło niczym pożar lasu w środku lata i było równie gorące, jednak z gruntu było skazane na porażkę. Kochankowie bowiem pochodzili z dwóch skłóconych, żyjących w stanie wojny rodzin. Tenże konflikt sprawia iż zmuszeni są ślub wziąć w tajemnicy przed całym światem. Tymczasem ojciec Julii postanawia wydać ją za wybranego przez siebie kandydata, którego, jak nie trudno się domyślić, ona nie darzy choćby delikatnym uczuciem. Zrozpaczona wypija eliksir, który pozoruje jej śmierć. W rzeczywistości zapada ona w głęboki sen. Romeo nie zostaje na czas powiadomiony o całej mistyfikacji i popełnia samobójstwo przy ciele swej wybranki. Ona po ocknięciu się dostrzega zwłoki kochanka i sama także się zabija. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń dwie sklucone rodziny po latach nienawiści wreszcie skłaniają się ku pojednaniu. William Shakespeare jest mistrzem wśród dramatopisarzy a „Romeo i Julia” istnym arcydziełem-symbolem opowiadającym o miłości, która łączy dwoje wbrew całemu światu. Jednak w poszukiwaniu definicji miłości zapędzę się do czasów współczesnych. Pokoleniu 20- latków wciąż brzmi w głowie melodia zespołu ”Lady Pank”.

„Już teraz wiem że dni są tylko po to
By do ciebie wracać każdą nocą złotą.
Nie znam słów co mają jakiś większy sens
Jeśli tylko jedno, jedno tylko wiem
Być tam , zawsze tam gdzie ty
Budzić się i chodzić spać we własnym niebie
Być tam zwsze tam gdzie ty
Żegnać się co świt i wracać znów do ciebie
Być tam zawsze tam gdzie ty.”


Do mnie ten tekst dociera jako próba ukazania działania miłości, gdyż jej samej nie da się zdefiniować. Nie daje ona związać się żadnymi więzami teorii. Pozostaje nam tylko praktyka. Miłości nie da się określić ją trzeba przeżyć. Przyjmuje ona różne oblicza. Raz wybucha niczym wulkan, nagle, niespodziewanie i ogniście. Innym razem jest jak zasiane ziarno. Troskliwie pielęgnowane po pewnym czasie zakiełkuje i rozkwitnie przepięknym kwiatem. Sprawia iż młodzi ludzie zaczynają zachowywać się jak dorośli a dorośli jak dzieci. Jest największą z zagadek wszechświata. Potrafi w ludziach wyzwolić ponadludzkie siły i sprawić by sprzeciwili się całemu światu w imię łączącego ich uczucia.
Potęga uczucia miłości, stałą się tematem wielu filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser podziela zdanie autora cytatu, ponieważ uważa, że człowiek może zapanować nad swoim losem, tylko poprzez ofiarowanie miłości lub przyjęcie jej. Bohaterka „Niebieskiego”, Julie przeżywa wielką tragedię. W wypadku samochodowym ginie jej mąż i córka. Po śmierci najukochańszych osób, bohaterka dowiaduje się, że jej małżonek miał związek uczuciowy z inną kobietą. Julie ma żal do swojego męża i pragnie przestać go kochać. Dlatego nie chodzi na grób, nie ogląda starych zdjęć, pragnie odnaleźć spokój. Jest w niewoli uczucia i pamięci. Czeka, aby w jej życiu coś się zmieniło. Poprzez postać Antuana, zaczyna rozumieć, iż do nowego życia może obudzić ją tylko miłość do muzyki, a potem może coś więcej. Kieślowski w tym filmie nie przypadkowo umieścił „Hymn św. Pawła do miłości”, ponieważ bohaterka, której uczucie miłości nadało sens życiu, nie potrafi bez niej żyć i dlatego czeka, aby znów stać się prawdziwym człowiekiem.

Miłość nie musi być kierowana do tylko jednej osoby można kochać wszystkich ludzi ucieleśnieniem takiej doskonałej miłości jest Jezus Chrystus, który oddał życie dla ludzkości, pozwalając się ukrzyżować, aby odkupić grzechy człowieka. Postacią godną uwagi i naśladowania przejawiającą szczególny szacunek dla ludzi i umiłowanie bliźniego , bez względu na jego pochodzenie , kolor skóry czy wyznanie jest nasz Papież Jan Paweł II .
Ten wyjątkowy człowiek z miłości do bliźniego , odwiedza ludzi różnego wyznania bogatych i biednych jednocząc ich i w szczególny sposób głosi przykazanie miłości ,, Miłujcie się wzajemnie tak jak ja Was umiłowałem ‘’

Człowiek ukochał także wartości dla których również potrafili oddać swoje życie. Tytułowy bohater „Pieśni o Rolandzie” kochał ojczyznę, Boga i króla Francji za którego oddał życie. Jego poświęcenie było bezsporne, zdobyć się mógł na nie tylko człowiek wielkiego serca lub szaleniec.


Czy zatem zawsze szczęśliwy jest człowiek odnajdujący miłość swego życia? Niestety życie rządzi się własnymi prawami. Najbardziej boli, gdy nadzieje zawiodą i uczucie zostaje nieodwzajemnione. Tak kochała Justyna Zenona Ziembiewicza w powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”. Nigdy, co prawda, nie obiecywał jej niczego, ale jego zachowanie mogło wskazywać na istnienie głębszego uczucia. Zazdrość i ból odrzucenia spowodowały, że jedynym prawdziwym światem dla niej był ten, który sama sobie uroiła. Złudzenia spowodowały tragedię.
Niestety, przykładów nieszczęśliwej miłości jest więcej. Wystarczy przypomnieć sobie postać Wertera, który zakochał się w Lotcie. Wzdychał do swojej „muzy”, odkrywał w niej swoją bliźniaczą duszę. Nie potrafił przestać o niej myśleć, popadł w stan apatii, depresji. Nieszczęśliwa, niespełniona miłość spowodowała, że popełnił samobójstwo.


Miłość może zniszczyć człowieka i nie zawsze uskrzydla, wznosi na wyżyny, a jednak okazuje się uczuciem, bez którego trudno żyć. Bohater „Lalki” Bolesława Prusa, wzorcowy pozytywista, Stanisław Wokulski, także padł ofiarę miłosnego zaślepienia. A już Platon przestrzegał: Ten, który kocha, staje się zaślepiony wobec przedmiotu swej miłości.

Cóż, ludzie nie mogą żyć bez miłości, gdyż to nie oni o niej decydują. Miłość jest jak chytry rzezimieszek, który w najmniej oczekiwanym momencie atakuje i wbija swe szpony w najgłębsze zakamarki duszy, aby nie puścić i pasożytować na swych ofiarach. Każdy kiedyś kochał. Miłość od samego początku pojawia się w literaturze, poezji, sztuce i muzyce. Co gorsze, nie mamy nad nią żadnej władzy, to jej podporządkowujemy swoje życie. Dzieła literackie na przestrzeni wieków ukazują nam jej najróżniejsze oblicza. Jej obiektem może być inny człowiek ale także ojczyzna, co było jedną z najwyższych cnót dla średniowiecznych rycerzy . Tak czy siak miłość jest nie do pokonania, nie potrafimy się jej oprzeć
Należy zatem przyznać rację papieżowi Janowi Pawłowi II, że miłość jest niezbędnym elementem w życiu człowieka. Bez niej czujemy się nieszczęśliwi, zatracamy sens swojego bycia. Choć czasem bywa bolesna, tragiczna jednak stanowi istotę człowieczeństwa, ubogaca nas duchowo. Pozwala wznieść się ponad ramy materialności i fizyczności, poznać to, co nienamacalne, a jednocześnie uszczęśliwić siebie i innego człowieka.


Czy miłość spowoduje koniec świata? ……Na pewno się do niego przyczyni, ale to już temat na inną pracę.


Polecasz? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (5) Brak komentarzy
12.10.2011 (16:08)

TANIE i PROFESJONALNE PISANIE PRAC !!!!
Jestem na 3 roku filologii polskiej i od 3 lat zajmuje się pisaniem prac maturalnych i licencjackich. Jestem uczciwa i tego samego wymagam od innych, mam spore doświadczenie i duże grono zadowolonych osób- Z MOJĄ POMOCĄ KAŻDY ZDAJE NA MIN. 60%. Czas pisania pracy licencjackiej ok. 2 tyg. Stały kontakt i współpraca, zero kopii i plagiatu. Prezentacja maturalna tj. praca, bibliografia, ramowy plan wypowiedzi (konspekt), materiały pomocnicze oraz przykładowe pytania komisyjne, czas pisania 2-3 dni. KAŻDĄ PRACĘ PISZĘ INDYWIDUALNIE, nie sprzedaje jej dwa razy, więc płacąc mi masz pełną gwarancję, że PRACA JEST TYLKO TWOJA !! Zero ryzyka, pełna satysfakcja J

Napisz- na pewno się dogadamy ;)
Kontakt, nr. Gg: 5552961.

25.2.2009 (14:39)

nie polecam!! to jest SŁABE

19.11.2006 (09:21)

beznadziejna, ju pierwszoklasista pisze lepiej :(((