profil

Porównanie "Ody na zawarty pokój 1809" K. Koźmiana z "Odą do młodości " A. Mickiewicza.

poleca 87% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Tradycja klasyczna romantyczne spojrzenie na swiat. Porownaj "Ode na pokoj w roku 1809" K.Kozmiana i "Ode do mlodosci" A. Mickiewicza.

Epoka klasycystyczna wzorowala sie na tradycjach antycznych. Scislym kanonem oswieceniowym byla wowczas oda stworzona przez Pindara. Odznaczala sie ona patrtycznym stylem i opiewa wielkie symbole, idee, znakomitych ludzi i wazne wydarzenia.

Taka wlasnie forme wybral Kajetan Kozmian tworzac "Ode na pokoj w roku 1809". Opisuje ona wielkiego wodza Napoleona Bonaparte, ktory jako zwyciazca w kampani przeciwko Austrii narzuca jej swoja wole i warunki. W tym wierszu odnajdujemy cechy charakterystyczne dla epoki klasycznej. W mottcie jest odwolanie do wielkiego poety antycznego- Wergiliusza. Napoleon jest przedstaiony jako czlowiek wielki i potezny, ktory na nowo tworzy swiat za pomoca miecza. Wszystkim ludom i narodom wskazuje miejsce gdzie maja zyc i nikt nie smie sprzeciwiac sie jego woli. Napoleon urasta do rangi nadczlowieka jest niemal rowny bogom. W tym nowym lepszym swiecie odnajdujemy rowniez miejsce dla narodu polskiego, ktory dzielnie walczy u boku Napoleona. K. Kozmian przedstawia zmonumentalizowany portret wodza.

Forme ody wybral rowniez Adam Mickiewicz, ktory nie wchwala w swym dziele wielkich ludzi, waznych wydarzen lecz mlodosc. Ta apostrofa ukazuje iz poeta zaczyna myslec jak romantyk, mimo ze w jego dziele znajduja sie rowniez pierwiastki klasyczne. Poeta miesza te dwie epoki dowolujac sie zarowno do antyku:

"Dzieckiem w kolebce bedac kto leb urwal Hydrze,
Ten mlody zdusi Centaury",

jak i doromantycznej wiary w mozliwosc irracjonaalnego dzialania

"Tam siegaj gdzie wzrok nie siega,
Lam czego rozum nie zlamie".

Dla poety mlodosc jest zbiorem tkwiacych w mlodych ludziach pozytywnych mozliwosci. Autor zgodznie z duchem klasycystycznym wierzy w mozliwosc przebudowy.

"Dalej, brylo z posad swiata!
Nowymi Cie pchniemy tory"

Mimo to Adam Mickiewicz przedstawia przedstawia klasykow jako "plaz w skorupie" ludzi o ciasnych horyzontach i tepym wzroku. Utwor ten jest zapowiedzia kierunku w jakim bedzie sie rozwijal wowczas mlody jeszcza Adam Mickiewicz.

Ody Adama Mickiewicza i Kajestana Kozmiana wydaja sie zupelnie inne. Kozmian pisze o czlowieku, Mickiewicz zas o okresie z zycia czlowieka. A jednak oba dziela sa zapisane w taki sposob, ze czytajac je odnosi sie wrazenie jakby je spiewano. Strofy i rymy sa tak skonstruowane by wpasowaly sie w oddech. Uroczysty i podniosly styl obu wierszy sprawia, ze sa one takie same pod wzgladem formy a jedynie rozne w przeslaniu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi