profil

Polacy wobec sprawy narodowej w ocenie A. Mickiewicza (fragmenty sc VII "Dziadów cz.III"

poleca 85% 127 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Pod koniec sceny VII "Dziadów" częsci III Adama Mickiewicza znajduje się porównanie narodu polskiego do lawy, Piotr Wysocki w nim dokonał podziału społeczeństwa polskiego na część "zimną i twardą, suchą i plugawą" i na "wewnętrzny ogień".
Zewnętrzną część, tak negatywnie ocenioną, reprezentuje "towarzystwo stolikowe", czyli kosmopolici, osoby które służą carowi. jest to arystokracja, która uważa, że sprawy ojczyzny są nieważne. Owa strona rozmawia o rzeczach bagatelnych. Damy wychwalają Nowosilcowa, pomimo krzywdy, którą wyrządził Polakom. Żałują, że wyjechał z Warszawy, uważają że był on osobą potrzebną w Warszawie. Tęsknią również za wyprawianymi przez niego balami. Następnym tematem poruszanym przez elitę jest literatura. Twierdza, że tematyka polskiej twórczości jest nudna, nie rozumieją jej. Według nich powinna być lekka i przyjemna, jak wiersze francuskie, których znają bardzo wiele na pamięć. Warto wspomnieć też, że owe towarzystwo nie rozmawia po polsku, mówią oni po francusku, co świadczy o tym, że język polski traktują obojętnie.
W wypowiedzi Piotra Wysockiego jest też "ogień", który jest metaforą patriotów. Obi w porównaniu do "towarzystwa stolikowego" rozmawiają o sprawach ważnych, istotnych dla ludzi dbających o ojczyznę. Jedną ze spraw poruszanych przez nich jest sprawa Cichowskiego. Historię jego opowiada znajomy rodziny- Adolf. Porównuje on dzieciństwo Polaka z człowiekiem jakim się stał po wypuszczeniu z więzienia. Tortury, które tam zaznał odcisnęły ślad na jego wyglądzie i na jego psychice. Cierpienie Cichowskiego jest przenośnią do martyrologi młodzieży polskiej z tamtych czasów. Ponad to towarzystwo krytykuje postawę "towarzystwa stolikowego". Patrioci maja inne zdanie o literaturze, według nich obowiązkiem poety jest opisywanie i przekazywanie dziejów swojego narodu, przedstawianie historii bohaterów, którzy walczyli za ojczyznę, przykładem takiego bohatera jesy właśnie Cichowski.
Moim zdaniem "towarzystwo stolikowe" jest pozbawione moralności i godności osobistej. Natomiast opowiadam się za stanowiskiem osób walczących o niepodległość, czyli za "towarzystwem przy drzwiach". Wysocki w swoim porównaniu do lawy powiedział "Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi". Nawołuje tutaj do pogardzania zdrajcami narodu i nakłania do "zejścia" w płonące wnętrze, czyli do bycia patriotą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury