profil

Omów tekst "Rozmyślań" Marka Aureliusza, odtwarzając zawarte w nim myśli w formie wywodu. Jakie jest najważniejsze przesłanie tego tekstu.

poleca 85% 414 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Życie człowieka trwa długo. Kolejne jego dni sprowadzają się do tego samego. Należy wstać i zacząć pracę. Wiadomo, że każdy wolałby ciągle odpoczywać. To jednak zburzyłoby harmonię w przyrodzie. Wszystkie istoty na ziemi odgrywają swoją rolę w jej życiu. Robią to stosownie do swych możliwości. Dzięki temu świat może funkcjonować. Tu właśnie pojawia się człowiek.

Jest on całkowicie odmienny od reszty. Wykorzystuje swoje możliwości w rzeczach nie związanych z pracą lub wysiłkiem. Człowiek jest samolubny, zapatrzony w siebie. Chce, aby świat był stworzony dla niego, by nie obowiązywały go żadne prawa. Praca jest karą, której on nie powinien doświadczyć. Gdy jednak mowa o rozrywce i odpoczynku, od razu nabiera sił. Może dać z siebie wszystko i pokonać wszelkie granice. Nie jest ważne, czy wymaga to zmęczenia. Dla przyjemności człowiek jest gotów do największych poświęceń. Od razu znikną wszystkie problemy, troski. Natychmiast wszystko si zmienia. Należy jednak pomyśleć. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wszystkie złe i nieprzyjemne rzeczy kiedyś powrócą. Ale to nie wszystko. Taie zachowanie, które ignoruje wszystko szkodzi całemu życiu. Nie dotyczy to tylko jednostki, ale również świata. Dlatego trzeba odrzucić nadmiar pychy i chciwości. Nie można mieć wszystkiego naraz. Konieczne jest dokonanie wyboru między zabawą, a pracą. Na Ziemi wszystko jest za coś odpowiedzialne. Człowiek powinien zrozumieć, że nie może tego lekceważyć. Powinien tak prowadzić swoje życie, by było ono zgodne z naturą i rozumem, a nie tylko z jego zachciankami. Na tym właśnie polega życie wolne, spokojne i pozbawione trosk, a do tego dąży każdy człowiek.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata