profil

Gród

poleca 12% 9 głosów

1. ‘osada obronna’; 2. ‘warowna siedziba księcia, ośrodek lokalnej władzy w X-XIII w.’; 3. ‘siedziba starosty sprawującego sądownictwo’ (od XIV w.).

Pochodzenie:

Forma ogsłow. (por. czes. hrad ‘zamek; przegrodzone miejsce w rzece’, ros. górod ‘miasto’) < psłow. *gordъ ‘ogrodzenie, zagroda, przegroda’ > wtórnie‘miejsce odgrodzone, zagrodzone, umocnione’; podstawą pie. *ghordh-o-s ‘ogrodzenie, zagroda’ < pie. *gher-dh- ‘otaczać, ogradzać’.

Źródło Gród pierwotnie oznaczał nie miasto, ale tylko warownię, t.j. miejsce ogrodzone wałem, przykopami, palisadą. Pisarz arabski Al-Bekri mówi ogólnie o Słowianach z wieku dziesiątego, że chcąc budować sobie gród warowny, „kierują się ku łąkom,otoczonym wodami i trzciną, tam oznaczają miejsce okrągłe albo czworokątne, wedle kształtu i rozmiarów, jakie chcą nadać grodowi. Naokoło wykopują rów, a ziemię z niego sypią na wał, utwierdzając wał deskami i kołami, póki ściana nie dojdzie do zamierzonej wysokości. Odmierza się zatem i brama z dogodnej strony, a do niej podchodzi się po drewnianym moście”. W czasach piastowskich każdy powiat, złożony z pewnej liczby opol, czyli gmin, miał swój „gród”, służący za schronienie dla okolicznej ludności podczas napadu nieprzyjaciół. W grodach takich siedzieli rycerze zawsze gotowi do obrony ziemi przeciw napadom nieprzyjaciół i rozbójników, nazywani: pogrodcy, grodzcy, albo „ludzie grodzkie”. (...) Dopiero Kazimierz Wielki ważniejsze zamki królewskie z powodu wchodzącej w użytek broni ognistej przemienił na murowane (...). Każdy gród, zamek (castellum), miał swego grododzierżcę, który jako namiestnik, pomocnik panującego, zwał się włodarzem (vlodarius)i w zastępstwie swego pana piastował władzę sądową, wojskową i porządkową w całej okolicy. Później włodarzy takich od castellum zaczęto zwać kasztelanami i starostami. Przy grodach osiadali ludzie jako pod osłoną oręża i odbywały się targowiska. Na gruntach dokoła grodów, czyli na grodach, osadzano jeńców. Więcu stóp gór zamkowych powstawały pierwsze miasta, które z tego powodu grodami również nazywano. (...) Polskie grody i podgrodzia miały dość długo charakter czysto słowiański warowni książęcych i dopiero od napływu osadników niemieckich w wieku XIII-tym przekształciły się na miasta w znaczeniu zachodniem.
Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska, 1900-1903

poleca b/d
poleca b/d
poleca 50% 4 głosy

grodzić

1. ‘otaczać płotem, stawiać ogrodzenie’; 2. ‘odgradzać, oddzielać,stanowić ogrodzenie’; od XIV w.; ogsłow. (por. czes. hradit ‘umacniać, ogradzać;chronić, strzec’, ros. gorodiť ‘ogradzać’) < psłow. *gorditi ‘stawiać ogrodzenie, przegrodę, zagrodę’ – czasownik odrzeczownikowy od psłow. *gordъ

poleca b/d
poleca b/d
poleca 100% 3 głosy
Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta