profil


Czy ktoś mógłby mi to do rana jakoś przeredagować, ewentualnie może dodać jakieś informacje do tekstu poniżej,

gdyby dało radę...? ;_; Znalazłam tylko jakieś randomowe informacje w necie i nie wiem jak sporządzić jakąś w miarę składną notatkę z tego wszystkiego.

Warmia i mazury
Ukształtowanie powierzchni ma charakter wybitnie nizinny. Najwyższym punktem jest wierzchołek Dylewskiej Góry – 312 m n.p.m. Najniższym punktem jest depresja w Raczkach Elbląskich – 1,8 m p.p.m.
///
Znaczna część województwa znajduje się na Pojezierzu Mazurskim. W jego skład wchodzą pojezierza: Olsztyńskie, Mrągowskie, Ełckie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Równina Mazurska. Województwo warmińsko-mazurskie nazywane jest „Krainą Tysiąca Jezior”. W rzeczywistości znajduje się w nim ponad 3000 jezior, w tym 2000 o powierzchni przekraczającej 1 ha. Największe z nich to: Śniardwy (109,7 km²) i Mamry (102,3 km²). Najdłuższe jezioro to Jeziorak (27 km długości, 32 km²) na Pojezierzu Iławskim. Najgłębsze jeziora to Wuksniki (67–68 m), Babięty Wielkie (65 m) i Piłakno (57 m). Większość zbiorników wodnych w regionie połączona jest systemem kanałów zbudowanych głównie w XIX w. Przykład stanowi Kanał Elbląski łączący jezioro Druzno z jeziorem Szeląg. Jego długość wynosi 83,3 km. Województwo leży w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku. Główne rzeki to Pasłęka. Łyna i Drwęca. Województwo leży nad Zalewem Wiślanym (na północnym zachodzie).
///
Według danych z 31 grudnia 2012 w woj. warmińsko-mazurskim lasy obejmowały powierzchnię 745,9 tys. ha, co stanowiło 30,9% jego powierzchni[4]. Największym kompleksem leśnym jest Puszcza Piska zajmująca prawie 1000 km². Inne duże zespoły leśne to: Puszcza Borecka, Puszcza Nidzicka i część Rominckiej oraz lasy: Łańskie i Taborskie. Dominuje drzewostan iglasty, przeważnie sosna.
Największymi miastami województwa są Olsztyn, Elbląg i Ełk. Olsztyn jest głównym ośrodkiem przemysłu spożywczego, oponiarskiego i drzewnego oraz turystyki. Podkreślone zostały siedziby powiatów a wytłuszczone miasta na prawach powiatu. Liczba ludności według danych z dnia 30 grudnia 2017[1]. Wszystkie miasta województwa przynależą do krainy historycznej Prusy, lecz w ich obrębie wyodrębnia się kilka mniejszych krain. Przy niektórych miastach podano więcej niż jedną taką krainę historyczną, gdyż w niektórych przypadkach nie ma ściśle określonych granic lub (ze względu na rozbieżne kryteria) różne krainy obejmują te same tereny.
///
Instytucje kultury samorządu województwa
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu
Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie
Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
///
Warmia i Mazury to dwie historyczne krainy północno - wschodniej Polski, należące do najatrakcyjniejszych regionów turystyczno-krajoznawczych i rekreacyjnych naszego kraju.
Województwo zajmuje 24 tys. km kw., co stanowi 7,7 proc. powierzchni kraju. Jest czwarte pod względem wielkości. Północna część województwa graniczy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Są tu zlokalizowane przejścia graniczne: drogowe w Bezledach, Gronowie, Gołdapi, kolejowe w Braniewie, Bartoszycach, Skandawie, morskie w Elblągu i Fromborku.
Województwo jest podzielone na 19 powiatów ziemskich i dwa miasta wydzielone (powiaty grodzkie Olsztyn i Elbląg) oraz 116 gmin, w tym 16 miejskich, 33 miejsko-wiejskich i 67 wiejskich. Sieć osadniczą tworzy 49 miast i ponad 3.900 jednostek osadniczych. Największe miasto to Olsztyn (88 km kw.) i Elbląg (80 km kw.).
Region zamieszkuje nieco ponad 1,4 mln osób, co stanowi 3,8 proc. ludności Polski. Mała liczba mieszkańców wraz z rozległą powierzchnią powodują, że średnia gęstość zaludnienia jest dwukrotnie mniejsza niż w innych częściach kraju i wynosi 60 osób na km kw., a na obszarach wiejskich 25 osób na km kw.
///
Urozmaicony krajobraz, duża liczba jezior, znaczna powierzchnia pokryta lasami, liczne rezerwaty i pomniki przyrody, bogata i ciekawa przeszłość historyczna, cenne zabytki architektury to główne zalety tego zakątka Polski
Warmia i Mazury zwana jest „Krainą Tysiąca Jezior” lecz w rzeczywistości posiada ich znacznie więcej bo ok. 2000 jezior o ogólnej powierzchni powyżej 1 ha. Wśród nich jest największe polskie jezioro Śniardwy. W okolicach jezior skupione są znane ośrodki turystyczno-wczasowe jak Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo, Ruciane-Nida czy Stare Jabłonki. Niezwykle atrakcyjne są układy rzek i jezior, tworzące wielokilometrowe szlaki wodne, m.in. Kanał Ostródzko-Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.
O atrakcyjności regionu decydują walory przyrodniczo-krajobrazowe, często unikatowe w skali europejskiej, oraz bogata fauna i flora. Miłośnicy przyrody mogą podziwiać piękno krajobrazu w trakcie turystycznych wędrówek. Znajdują się tu duże kompleksy leśne, w tym Puszcza Piska, Puszcza Borecka i Puszcza Romincka.
Ponadto województwo posiada największy w kraju obszar chronionego krajobrazu. W celu ochrony gatunków roślin i zwierząt utworzono 102 rezerwaty przyrody oraz 6 parków krajobrazowych. Warmia i Mazury posiadają ponad 2200 pomników przyrody.
Warmia i Mazury to przede wczystkim raj dla kajakarzy, którzy mogą korzystać z wielu atrakcyjnych szlaków m.in. na rzekach Krutynia, Ukta czy Wel. Zimą miłośnicy białego szaleństwa szkolą swe umiejętności narciarskie na malowniczych wyciągach narciarskich w Gołdapi, Mrągowie, Lidzbarku Warmińskim.
///
Atrakcyjność województwa wzmacniają liczne zabytki architektury. Z dawnych fortyfikacji zachowały się w dobrym stanie zamki krzyżackie i biskupie w Olsztynie, Nidzicy oraz Lidzbarku Warmińskim.
Architekturę sakralną reprezentują liczne kościoły gotyckie, w tym katedra we Fromborku, dobromiejska kolegiata oraz nieliczne w Polsce kościoły drewniane w Wieliczkach, Ostrykole czy Lubawie. Barokową perłą architektoniczną, jest sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Co roku przybywają tu liczni pielgrzymi z całego świata. W kościele na szczególną uwagę zasługują organy wyposażone w ruchome elementy dekoracyjne. Licznie odwiedzane przez turystów są także sanktuaria w Stoczku Klasztornym oraz Gietrzwałdzie.
75 pkt za rozwiązanie + 38 pkt za najlepsze rozwiązanie - 5.4.2018 (22:14)
Znasz odpowiedź?
Dodaj zadanie