profil

Kubizm

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-03
poleca 85% 1083 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kubizm jest to kierunek sztuki zainicjowany we Francji ok. 1906 przez Pabla Ruiza Picassa i Georga Braque'a. Nowy kierunek oznaczał pojawienie się sztuki koncepcyjnej. Nazwa kubizmu pochodzi z łacińskiego cubus czyli kostka, sześcian. Kubizm obejmował przede wszystkim malarstwo, a także rzeźbę i nieliczne realizacje architektoniczne, egzystował w latach 1906-1914 we Francji. Jednym z obrazów Picassa, który zapoczątkował kubizm był "Panny z Awinionu" , który to stał się przełomowym dziełem zapowiadającym nowe ujęcie bryły w malarstwie dzięki ostrym, łukowatym i linearnym podziałom figury, dając początek nowej koncepcji przestrzeni w malarstwie. Fakt uznania Picassa za ojca kubizmu zawdzięcza on wielkiej ilości wykonanych kompozycji oraz głębi wyrazu i treści, które udało mu się przekazać.

Sztuka kubistyczna wydaje się niekiedy bliska abstrakcji, zwłaszcza geometrycznej, ale w rzeczywistości przedstawia realne obiekty, tyle że "spłaszczone" na płótnie i pokazane równocześnie z różnych punktów widzenia. Zamiast tworzyć iluzję przestrzeni, czym zajmowała się sztuka od czasów renesansu, kubiści świadomie definiowali obiekt w dwóch wymiarach płaszczyzny obrazu. Pomysł ten pozwolił zupełnie inaczej spojrzeć na wzajemny związek formy i przestrzeni, a tym samym pchnął sztukę Zachodu na całkowicie nowe tory. Sztuka prymitywna wyrażała bardzo dobrze zasady formułowane przez niektórych artystów jego czasów. Prostota, szorstkość i ekspresja- były ważniejsze niż forma zewnętrzna przedmiotu. Kubiści dążyli do zrekonstruowania przedmiotów i form naturalnych, po uprzednim dokonaniu głębokiej analizy. W ten sposób temat ulega transformacji i obraz staje się przedmiotem autonomicznym, niezależnym.

Kubizm rozwinął się w 3 fazach:
1) fazie prekubistycznej trwającej w latach 1906-1909, charakteryzowała się odrzuceniem perspektywy i przestrzeni atmosferycznej, geometryzacją oraz wydobyciem struktury podziału przedmiotu i tłumieniem koloru.

2) fazie analitycznej trwającej w okresie lat 1909-1912, polegała na rozbiciu form przedmiotu, dekompozycji w celu osiągnięcia efektu profilów zachodzących na siebie i widzianych z kilku stron jednocześnie.

3) fazie syntetycznej trwającej od 1912 do 1913, wprowadzenie collages i podkreślenie konstrukcji obrazu, a nie przedmiotu przedstawianego oraz przywrócenie koloru. Kubizm trwał krótko i był odczytywany jedynie jako krótki etap twórczości takich artystów jak Picasso, Braque, Gleizes, Metzinger, Leger, Le Fauconnier, Gris, Markus, Archipenko czy Nadelman. Był pierwszym kierunkiem, który radykalnie zerwał z tradycyjną koncepcją sztuki. Wywarł decydujący wpływ na dalszy rozwój sztuki XX w. (futuryzm, konstruktywizm abstrakcjonizm).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Komentarze (7) Brak komentarzy

Kubizm wcale nie rozwinął się w 4 etapach (tak jak znalazłem w komentarzach) tylko w 3, tutaj autor wypracowania nie pomylił się. Praca napisana jest Bardzo Dobrze.

Praca średnia, mogła być bardziej rozwinięta.

bardzo dobra praca, ale jest jeden błąd, Cezanne jest ojcem kubizmu nie Picasso

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty