profil

Zagrożenie popularności książek przez kino

poleca 86% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

W tej rozprawce zajmę się problemem popularności książek, a dokładnie jej wrogiem, czyli kino. Uważam, że właśnie kino zagraża naszym książkom, które są i zawierają ogrom wiedzy dla nas. Powyższą tezę postaram się udowodnić następującymi argumentami.
W dawniejszych czasach czytanie książek było bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka, który chciał się wykształcić. Warto zaznaczyć, że dostęp do książek był bardzo trudny. Mogli sobie na to pozwolić wyłącznie ludzie bogaci. Jednak, kiedy Gutenbeg wymyślił druk zaczęło się prawdziwe życie dla książek, gdyż stały się powszechne na świecie i bardziej dostępne. Porównując do nich początki kina, który rozpoczął się dopiero w XX w., jest to niesłychanie młody gatunek sztuki. Przechodził wiele przemian, rozpoczynając od filmów niemych i czarno białych, do kolorowych, a skończywszy na filmach z kolosalnymi efektami komputerowymi, co od początku bardzo fascynowało ludzi. Powodowało, że częściej przesiadywali w kinach przed dużym ekranem, niż przed książką, która pobudza nasza wyobraźnię i pozwala nam się rozwijać.
Innym argumentem coraz częstszym w dzisiejszych czasach jest nasza leniwość. Przykładem odzwierciedlającym ten problem jest prosta sytuacja: nauczyciel prosi o przeczytanie lektury. Gdy uczeń dowiedział się, że lektura ta jest nudna lub przeraziła go jej grubość, woli on obejrzeć film tym samym nie zaglądając nawet do książki, która może się okazać o wiele lepsza, czy też przeczytał kilka stron, ale uznał, że jej treść jest za trudna lub nie trafia w jego gust.
Kolejnym dowodem na to, że kino jest wrogiem książek jest różniąca się treść między książką, a wyświetlonym filmem w kinie. By udowodnić to stwierdzenie posłużę się przykładem ekranizacji książki. ? Przedwiośnie ? jest to powieść Stefana Żeromskiego, która opowiada o życiu Cezarego Baryki, reprezentanta młodego pokolenia, przyjeżdżającego do odrodzonej po I wojnie światowej Polski. Książka prezentuje przemiany, jakim podlega główny bohater. Na początku jest zaprezentowany jako rozpuszczony młody chłopak, nie liczący się z potrzebami innych. Zaciekawiony nadchodzącą rewolucją bierze w niej udział. W czasie starć Turków i Ormian walczy raz po jednej, raz po drugiej stronie. Wydarzenia dalszej części książki powodują, że Baryka kształtuje własne poglądy i odkrywa swoją tożsamość (także narodową), czego dowodem jest sytuacja - gdy uczestniczy w pochodzie robotników, drogę robotnikom zastępują żołnierze, on odłącza się od grupy i sam idzie do przodu. Przyrównując teraz film do książki trzeba zwrócić uwagę na bardzo ważny fakt, zakończenie filmu różni się od zakończenia książki, gdyż Cezary umiera, co jest bardzo bolesne, ponieważ to główny bohater.
Uważam, że przytoczone argumenty w pełni potwierdzają powyższą tezę, iż kino stawi poważne zagrożenie dla popularności książek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty