profil

Buddyzm

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Buddyzm
Buddyzm jest ścieżką praktyki i rozwoju duchowego umożliwiającą Wgląd w istotę życia. Tradycja buddyjska przez ponad dwa tysiąclecia swego istnienia zgromadziła zasoby doświadczenia, z których może czerpać każdy, kto chce podążać ścieżką prowadzącą ku Oświeceniu. Brak Boga stwórcy w buddyzmie sprawia, iż często nie uważa się go za religię w utartym w naszym kręgu kulturowym znaczeniu tego słowa.
Podstawy buddyzmu są łatwe do zrozumienia i zastosowania:
1.Nic na świecie nie jest stałe lub niezmienne.
2.Nasze działania pociągają za sobą skutki.
3. W każdej sytuacji możliwa jest zmiana.
Buddyzm zwraca się, więc ku wszystkim ludziom, niezależnie od rasy, narodowości czy płci. Naucza też praktycznych metod, takich jak medytacja, dzięki którym możemy wcielić w życie jego nauki, wziąć odpowiedzialność za własne życie, zmienić się na lepsze, rozwinąć w sobie świadomość, współczucie oraz mądrość.
Na świecie jest około 350 milionów buddystów, a nieustannie rośnie ich liczba w krajach, które nie są tradycyjnie krajami buddyjskimi (Np. w Europie i Ameryce).
Istnieją różne formy buddyzmu, lecz wszystkie tradycje łączy nie uciekanie się do przemocy, wolność od dogmatów, tolerancja oraz - w większości przypadków - medytacja.
Dalajlama, przywódca duchowy Tybetańczyków, uważany jest za największy autorytet buddyjski. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla opowiada się za walką bez stosowania przemocy. Druga oficjalna wizyta Dalajlamy w Polsce w 2000 roku zaowocowała m.in. filmem Barbary Lorynowicz. Opowiada on o losach narodu tybetańskiego, jego walce o wolność i jego przywódcy Dalajlamie. Przedstawia filozofię tego człowieka oraz jego sposób myślenia i działania. Mówi o religii, która rozprzestrzenia się poza granice Tybetu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta