profil

Interpretacja obrazu "Kochankowie w bzie"

poleca 85% 1638 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

,,Kochankowie w bzie? to obraz Marc?a Chagall?a. Był on z pochodzenia Żydem, lecz urodził się na Białorusi. Zasłynął jako jeden z głównych przedstawicieli kubizmu oraz internacjonalizmu w malarstwie. Miłość jest motywem, który często pojawiał się w twórczości artysty. Być może inspiracją dla tych właśnie obrazów były własne przeżycia Chagall?a. z jego biografii wynika, że miał kilka partnerek.
Na pierwszym planie ?Kochanków w bzie? znajduje się wazon z kwiatami. Tytułowy bez stanowi zasadniczy element treści obrazu. Wydaje się, że jest on głównym bohaterem dzieła. Dopiero po chwili dostrzegamy wśród roślin dwie osoby ? kobietę i mężczyznę. Na ich twarzach maluje się szczęście, radość, uczucie miłosnego spełnienia. Ich ciała spoczywają blisko siebie, mężczyzna gładzi głowę kobiety. Postaci wydają się bardzo drobne w porównaniu z ogromem bzowego bukietu.
Tło obrazu jest bardzo stonowane. Nie zakłóca ono głównego motywu obrazu i nie kłóci się z nim. Całe dzieło zostało namalowane pastelowymi farbami, brak na nim kolorystycznych kontrastów. Zastosowane przez Chagalla barwy są delikatne, podobnie jak uczucie, które opisują.
Natura i miłość na obrazie pozostają ze sobą w ścisłym związku. Świat ludzkich emocji i przyroda przenikają się wzajemnie i dopełniają.
Jak już wspomniałam, zasadniczym tematem obrazu jest miłość. Króluje więc na nim romantyczny nastrój.
Reprodukcja ta dała mi wiele do myślenia. Doszłam do wniosku, że miłość jest bardzo wartościowym uczuciem, które daje szczęście każdemu człowiekowi. Wydaje mi się bardzo znaczącym fakt, iż przyroda reprezentowana jest przez bukiet kwiatów. Moim zdaniem za pomocą tego połączenia Chagall chciał pokazać, że miłość jest czymś naturalnym i zarazem bardzo prostym i dostępnym dla każdego z nas, jak bez, którego nie spotkamy wśród wytwornych, sztucznie wyhodowanych roślin. Naturalną rzeczą jest kochać, a także być kochanym, mieć osobę bliską naszemu sercu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta