profil

Żywność w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23
poleca 85% 1391 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Systematyczny wzrost liczby ludności świata powoduje wzrost zapotrzebowania na żywność. Obecna produkcja żywności gwarantuje każdemu mieszkańcowi Ziemi spożycie
w ciągu doby ponad 3000 kcal, czyli obfite wyżywienie. Mimo to większość mieszkańców Afryki cierpi głód. Problem polega, bowiem na tym, że największe obszary zapotrzebowania na żywność nie pokrywają się z największymi rejonami produkcji żywności.

26 mln dzieci w 41 krajach Afryki położonych na południe od Sahary jest niedożywionych. Żywności brakuje także w 6 krajach na północnym zachodzie i zachodzie Afryki. Wielu mieszkańców Liberii, Sierra Leone lub Czadu musi zadowolić się jedną miską ryżu raz na dwa, trzy dni.

Na podstawie badań przewiduje się, że Afryka powinna zwiększyć produkcję żywności o 300 proc., by w roku 2050 mogła wyżywić wszystkich mieszkańców.

Afryka jest w procesie globalizacji coraz bardziej spychana na margines. Ludy Afryki są stale zagrożone głodem. Choć Afryka ma 12% ziemi uprawnej świata, jeszcze długo nie wyżywi swych mieszkańców.

Najbardziej drastycznym przykładem głodu w Afryce jest Etiopia. W styczniu 1994 r. stanęła w obliczu klęski głodu porównywalnego z 1974 r. Zagrożonych było 7 mln osób.

Co 8 sekund w Afryce umiera z powodu głodu jedno dziecko.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta