profil

J. Iwaszkiewicz - Pogoda Lasu

drukuj
satysfakcja 12 % 9 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Natura i kultura jako motyw pojawiła się w literaturze dopiero w epoce renesansu. To właśnie wtedy artyści odkryli piękno natury, jej harmonię i uporządkowanie. Jej urok opisuje polski renesansowy poeta J. Kochanowski we fraszce ?Do gór i lasów?. Ponad 400 lat później ten sam temat poruszył Jarosław Iwaszkiewicz, którego twórczość dążyła do postawy klasycyzującej wzbogaconej elementami humanistycznymi, co widać we wierszu ?Pogoda lasu?. Utwór ten jest doskonałym dostrzeżeniem przez artystę piękna natury.

Po tytule, który jest incypitem możemy wywnioskować, że
utwór pochodzi z czasów późniejszych niż średniowiecze, kiedy nie poruszano tematów natury. Domyślamy się, że tematyka utworu związana jest między innymi z lasem.

Osobą mówiącą w wierszu jest podmiot liryczny, którego możemy utożsamić bezpośrednio z autorem. Twórca zwraca się do konkretnej osoby. Wskazują na to słowa: ?Dębu, co u nas wisi nad fortepianem?. Nie każdy na w domu fortepian, a zwrot ?Co u nas? mówi, że twórca znał adresata dość dobrze, być może nawet z nim mieszkał. Dodatkowym potwierdzeniem są słowa ?Wody jeziora, które tak lubisz? ? nie każdy lubi spędzać czas nad wodą.
W utworze ?Pogoda lasu? autor przekazuje drugiej osobie życzenia (?Niechaj będzie z tobą?). W życzeniach tych stosuje liczne wyliczenia, które dotyczą natury i przyrody, jej elementów takich jak las, woda, burza, niebo, a ponadto czasu. Można przypuszczać, że każda strofa adresowana jest do tej samej osoby.

Wiersz składa się z 6 strof., z których każda zaczyna się tak samo: ?Pogoda (?) niechaj będzie z tobą? i kończy również tak samo: ?pogoda, pogoda?. Może słowa te mogą być refrenem, przez co wiersz mógłby stanowić swoistego rodzaju piosenkę lub nawet modlitwę (?niechaj będzie z tobą?).
Strofy są nieregularne przez wprowadzenie nierównej ilości wyliczeń w każdej z nich. W utworze spotykamy się z prozą liryczną, przez co nie możemy mówić o sylabiźmie. Jedynie pierwszy oraz ostatni wers każdej strofy ma budowę sylabiczną; pierwszy: 11 sylab, ostatni: 6.
Ostatnie zdanie poeta zakończył wielokropkiem. Być może chciał w ten sposób dać adresatowi pole do wstawienia swojego własnego, upragnionego życzenia. Na Ziemi jest wiele różnorodności i ich wypisanie mogłoby być kłopotliwe, dlatego poprzez wielokropek pozwolił adresatowi na wybranie czegoś osobistego, najbardziej wymarzonego.
Autor wprowadza epitety, aby nadać przedmiotowi konkretnego charakteru np.: ?jasnego domu?.
Spotykamy się ponadto z metaforami np. ?pogoda lasu?. Pogoda to chwilowy stan atmosfery. Mówimy, że pogoda jest zła, to znaczy niekorzystna dla nas, gdy czujemy się źle. Natomiast dobra pogoda jest, gdy jest ciepło, ładnie, dopisuje nam humor, gdy chce się żyć. Twórca życząc komuś pogody miał na pewno na myśli tę dobrą pogodę.

Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Gramatyka i formy wypowiedzi