profil

Komórki roślinne

poleca 85% 272 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Fotosynteza

Funkcje liścia- przyswajanie energii słonecznej , asymilacja dwutlenku węgla, transpiracja (parowanie), oddychanie roślin.

Łodyga- podtrzymuje liście kwiaty oraz pośredniczy w rozprowadzaniu materiałów odżywczych po roślinie. W niektórych łodygach gromadzą się materiały zapasowe, a łodygi zielne są organami asymilacji.

Korzenie- umocowują roślinę w glebie, z której pobierają i przewodzą do pędu wodę i sole mineralne. Magazynują zapasowe materiały. Korzenie wielu roślin żyją w symbiozie z grzybami i bakteriami (lepsze odżywianie roślin). Za pomocą korzeni niektóre rośliny rozmnażają się wegetatywnie.

Etiolacja- np.: trawa pod podłogą namiotu staje się żółta w przeciągu kilku dni. Jest ono spowodowane tym, że rośliny, do których nie dochodzi światło tracą chlorofil.

Dlaczego roślina rośnie- wzrost jest stały zwiększeniem się rozmiarów, zależy od sezonu i pogody. Ich komórki stają się większe i powstają nowe komórki. Tempo wzrostu zależy od hormonów, od ilości wody, od ilości pokarmu i od natężenia światła.

Nasienie do kiełkowania potrzebuje: wody, tlenu i odpowiedniej temperatury, potrzebuje odpowiedniego naświetlenia.

Komórki zwierzęce - Komórki zwierzęce należą do Eukaryota. Różnią się od komórek roślinnych brakiem ściany komórkowej oraz niezdolnością do przeprowadzania fotosyntezy. Większość organelli komórek zwierzęcych (np. mitochondria, jądro komórkowe, lizosomy, siateczka śródplazmatyczna) jest jednak zbudowana tak samo, jak odpowiednie organella komórek roślinnych.

Fotosynteza - Wytwarzanie związków organicznych z dwutlenku węgla i wody przy wykorzystaniu energii słonecznej. Fotosynteza zachodzi w chloroplastach roślin oraz w niektórych bakteriach. Organizmy zdolne do przeprowadzania fotosyntezy są samożywne: same wytwarzają sobie pokarm i nie muszą go pobierać z otoczenia. Barwnikami uczestniczącymi w procesie fotosyntezy są: chlorofil i karotenoidy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta