profil

Napisz, w jaki sposób, zjawisko globalizacji wpływa na współczesne społeczeństwo i państwo. Skutki procesu dla Polski uwzględniając kwestie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne. Przedstaw jego możliwe następstwa.

poleca 85% 390 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Globalizacja to pojęcie wieloaspektowe, dotyczące różnych dziedzin działalności człowieka m.in. polityki, gospodarki, kultury i życia społecznego. Definiuje się go, jako proces integracji między jednostkami na całym świecie, który wymusza powstanie miedzy nimi wzajemnych zależności. W Polsce zjawisko to zaczęło być odczuwalne dopiero po 1989 roku, kiedy to pierwsze po wojnie wolne wybory uwolniły ją z pod wpływów ZSRR i otworzyły jednocześnie na oddziaływanie ówczesnej kultury zachodu będącej z pod znaku libelaryzmu i konsumpcjonizmu. Wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych, zdecentralizowanie władzy, zniesienie cenzury oraz rozwój technologii informacyjnych doprowadziło do dynamicznego pościgu za lepiej rozwiniętym zachodem, którego konsekwencją stała się m.in. globalizacja. Wpływ, jaki wywiera na polską rzeczywistość, jest coraz bardziej znaczący, dlatego nie powinno się jej bagatelizować, zwłasza, że jest to zjawisko dość młode i nie można z tak niewielkiej perspektywy dostrzec wszystkich związanych z nią zagrożeń i dobrodziejstw. Jednak pomimo to pierwsze jej skutki są już zauważalne.
Dość diametralnie zmienił się wizerunek polityka. To już nie daleki zwykłemu obywatelowi zimny i poważny człowiek zawdzięczający swoje stanowisko dobrymi układami z komitetem, lecz wiecznie niepewny przyszłości człowiek, który musi uważać na każde swoje słowo i każdy swój czyn, gdyż wcześniej czy później zostanie to przeciw niemu wykorzystane przez wszechobecne massmedia, nie bez kozery nazywane czwarta władzą, dlatego w konsekwencji zmianie ulega także i sposób prowadzenia polityki. Poparcie nie zależy od jakości programu politycznego, lecz od jej wizerunku medialnego. Jest to sytuacja szczególnie korzystna dla specjalistów od badań opinii publicznej agencji reklamowych, którym powierza się misję kreowania pozytywnego wrażenia. Polityk staje się towarem do sprzedania a nie człowiekiem godnym powierzenia mu ważnych funkcji państwowych tak jak w przypadku posłów Samoobrony, którzy zostając posłami w większości nie byli kompetentnymi osobami na tym stanowisku, bo czy człowiek z wykształceniem podstawowym posiada odpowiednie umiejętności w tej dziedzinie? Ich polityczny sukces mogą zawdzięczać tylko reklamie. Kolejną ważną konsekwencją globalizacji w polityce jest powolne zanikanie granic państwa, rozumiane, jako możliwość nieskrępowanego poruszania się po Europie bez zbędnych formalności. Jest to możliwe dzięki regulacjom Układu z Schengen, który Polska wraz z innymi krajami europejskimi ratyfikowała 21 grudnia 2007r. takie ułatwienie wpłynęło pozytywnie na różne aspekty działalności szczególnie w sferze wymiany handlowej między krajami Starego Kontynentu oraz rozwój turystyki. Wstąpienie w struktury Unii Europejskiej oraz Paktu Północno Atlantyckiego wymusiło na polskim rządzie rezygnację z części suwerenności kraju. Niektóre decyzje dla niego ważne podejmują ludzie ze struktur tych organizacji w zamian oferując bezpieczeństwo, pomoc finansową. Ogranicza to w pewien sposób rolę państwa i uzależnia od struktur danej wspólnoty, co widać m.in. w ustawodawstwie, które próbuje się w pełni podporządkować odpowiednim wytycznym.
Głośne od wielu lat procesy prywatyzacji wielkich przedsiębiorstw państwowych przez koncerny z kapitałem zagranicznym są najlepszym przykładem tendencji globalizacyjnych w gospodarce. Jak ważkie okazały się być dla państwa pokazuje wielość procesów toczonych przed polskimi sądami w ostatnim dziesięcioleciu, dotyczących nieprawidłowości z nią związanych np. afera przy prywatyzacji PZU przez EUREKO. Tam gdzie chodzi o duże pieniądze często dochodzi do korupcji i zawłaszczeń. Innymi spółkami, jakie przekazano w prywatne ręce było np. spółki energetyczne PGNiGE, duże podmioty przemysłu chemicznego w Tarnowie, Kędzierzynie-Koźlu, Puławach i Policach i wielu innych sektorach gospodarki. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to proces powszechny i niezbędny w zaprowadzaniu kapitalistycznej zasady, w myśl której im mniejszy interwencjonizm państwa tym lepiej dla przedsiębiorstwa, choć w świetle dzisiejszego światowego kryzysu finansowego zasada ta zaczyna mieć się ni jak do rzeczywistości. Dzięki coraz większemu udziałowi kapitału zagranicznego powszechnym staje się swobodny przepływ kapitału i usług. Firmy zyskują coraz większy zasięg, przez co mogą lepiej obsługiwać swoich klientów, dzięki inwestowaniu w nowoczesne technologie, posiadając większe doświadczenie w danej branży. Nowe inwestycje w krajach rozwijających się takim, jakim jest Polska są korytarzem, przez który dostają się do kraju ogromne sumy, dzięki którym wzrasta obrót pieniężny a przez to i wskaźniki gospodarcze. Masowość produkcji wywołana sprawnie działającymi mechanizmami reklamy również generuje efekt globalizacji. Moda kształtowana w mediach odbija się w handlu, wymuszając jego jasno określoną specjalizację, która wyraża się gotowością wytworzenia konkretnego produktu przez producenta na masową, ogólnodostępną skalę. Przykład tego można łatwo dostrzec na ulicach porównując jak wiele osób decyduje się na zakup danej rzeczy tylko ze względu to, że jej posiadanie pozwoli im na zaliczenie się do grona ludzi na topie.
Tworzenie się grup wyznających pewne zasady, łączenie elementów kultury wysokiej, elitarnej i tej powszechnej skierowanej do mniej wymagających odbiorców oraz amerykanizacja, polegająca na upowszechnianiu się wzorców kulturowych z USA są składowymi nowej tzw. ,,kultury masowej??, która rozwijając się w środowiskach gorzej wykształconych determinuje życie polskiego społeczeństwa. Jej obecność można dziś zauważyć wszędzie. Nawiązania do niej widoczne są nawet jak wydawałoby się do niedawna świątyni sztuki, jaką był teatr. W myśl tego prądu wszystko, co potrafi spodobać się szerokiej gamie odbiorców jest uważane za coś godne poświęcenia uwagi. Przykładami takich dzieł są choćby piosenki z gatunku disco polo, literatura niskich lotów czy wszelakie programy telewizyjne: reality show, a w szczególności seriale, których ilość odcinków nie rzadko przekracza tysiąc. Dzięki uproszczonemu do maksimum sposobu przekazu takie ,,produkty?? osiągają znaczącą popularność. Bardzo negatywnym skutkiem integracji społeczeństw jest wzrost przestępczości zorganizowanej obejmującej rejony całego globu również i Polski, która np. dla przestępów zajmujących się przerzutem narkotyków jest krajem przerzutowym. Przez to również zwiększa się liczba narkotyków sprzedawanych na miejscu. Zaangażowanie Polski w konflikty na dalekim wschodzie: Awganistanie, Iraku sprowadza na społeczeństwo zagrożenie terroryzmem, które szczególnie po 11 września 2001 stało się w pełni realne. Swobodny przepływ osób i towarów tym bardziej sprzyja temu zjawisku.
Wizja świata w przyszłości, jako już w pełni globalnej wioski, nie jest w pełni optymistyczna. Szczególnym niepokojem napawa fakt przede wszystkim szybkiego starzenia się społeczeństwa, co wywoła ogromne kłopoty gospodarcze. Mniejsze pokolenie w wieku produkcyjnym nie zdoła utrzymać tak dużej liczby seniorów. Dalej masowe migracje, które już się rozpoczęły do krajów Europy Zachodniej, za lepszym życiem spowoduje wyludnienie i brak rąk do pracy, przez co pociągnie za sobą konieczność sprowadzania robotników ze wschodu. Bezmyślne przyjmowanie wzorców kulturowych spowoduje trwałe zatarcie różnic kulturowych np. rezygnacje z posługiwania się językiem narodowym w urzędach, wyparcie niektórych tradycji. Zmiany obejmują nawet istotę pojmowania praw człowieka. Jego instrumentalizacja doprowadzi do oparcia kontaktów społecznych tylko na zasadzie maksymalizacji zysku. Patrzenie na niego tylko w kategoriach ekonomicznych, wykorzystania jego możliwości do osiągnięcia jak największego zysku. Wielu odrzuconych niepotrzebnych ludzi powiększy grono bezrobotnych a w konsekwencji doprowadzi do coraz większej przepaści miedzy bogatymi i mniej zamożnymi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut