profil

Główne etapy antropogenezy

drukuj
satysfakcja 47 % 39 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na pytanie jak powstał i skąd pochodzi człowiek próbowano odpowiedzieć już w starożytności. Wymyślano liczne legendy, mity i wierzenia, na których podstawie ustalono ład panujący na ziemi. Najbardziej znaną jest utworzona na podstawie Biblii teoria kreacjonistyczna, która wskazuje na to, że Bóg stworzył niebo, ziemię i żyjące na niej organizmy. Antagonistyczna do niej i początkowo nie akceptowana teoria ewolucjonizmu twierdzi, że z racji pokrewieństwa genetycznego wszystkich organizmów na ziemi muszą one być ze sobą powiązane, a więc ewoluowały z prostych organizmów w coraz bardziej skomplikowane, tworząc liczne grupy, połączone licznymi podobieństwami. Przez wieki biblijny obraz był podstawą światopoglądu. Stopniowo zaczęło się to zmieniać. Odkrycia archeologiczne wskazywały na to, że człowiek nie powstał takim, jakim jest teraz.

Człowiek na tle innych organizmów wyróżnią się wieloma cechami. O jego wyjątkowości wiedziano zawsze i ludzie od dawna ją wykorzystywali, poskramiając przyrodę w której żyli i przejmując zupełną kontrolę nad światem zwierząt i roślin. Patrząc na człowieka z biologicznego punktu widzenia możemy go sklasyfikować do ssaków łożyskowych o największym mózgu, co obok jeszcze kilku cech umieszcza go wśród ssaków naczelnych, które charakteryzują się brakiem ogona, potrafiącymi przyjąć postawę dwunożną. Człowiek rozumny jedyny z żywych organizmów porusza się w postawie wyprostowanej, posługuje się umysłem, potrafi mówić oraz wytwarzać narzędzia. Mówiąc o człowieku, że jest wyjątkowym ze względu na wyżej wymienione cechy nie sposób nie wspomnieć o jego zwyczajności i tak ogromnych podobieństwie do najbliższych sobie zwierząt- małp. Tą bliskość dostrzegano już bardzo dawno, co ukazuje m.in. nazywanie orangutana człowiekiem leśnym przez Malajczyków, czy klasyfikacja organizmów Karola Linneusza, który szympansa zalicza do rodzaju Homo. Tak więc małpy i ludzie mają wspólnych przodów, przez co są tak podobne.

Ewolucja naczelnych może sięgać nawet 60 mln lat, gdy najprawdopodobniej oddzieliły się one od łożyskowych, następnie małpy szerokonose odłączyły się od wąskonosych. Między 15 a 5 mln lat temu naczelne zaczęto nazywać hominidami. Ten gatunek wyróżniał się długim osobniczym rozwojem, naziemnym trybem życia, zmianami w uzębieniu i muskulaturze, znacznie większym mózgiem i dwunożnością. Od linii prowadzącej do człowieka najpierw odseparowały się orangutany, później goryle a ostatecznie między 7-5 mln lat temu- najbliżsi krewni ludzi- szympansy. Najwcześniejsze z człowiekowatych nazywa się australopitekami, które dzielą się jeszcze na kilka podgatunków. Australopiteki były niskiego wzrostu, miały stosunkowo niewielki mózg (500 cm?), mocne zęby przystosowane do rozcierania pokarmu roślinnego, a budowa miednicy wskazuje, że były formami dwunożnymi. Z jednego z ich podgatunków (A.

Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
(0) Brak komentarzy
Typ pracy