profil

GNU/Linux

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Linux jest systemem operacyjnym z rodziny UNIX?ów. Wolność Linuksa oznacza to, że jest rozprowadzany wraz z kodem źródłowym, który możesz dowolnie zmieniać wedle swoich potrzeb. Inaczej mówiąc masz prawo do wykonania dowolnej ilości kopii Wolnego Oprogramowania, do przekazania tych kopii swoim znajomym, a także do nieograniczonej modyfikacji kodu źródłowego z zaznaczeniem, że musisz udostępnić swój zmieniony kod innym osobom. Te zasady opisuje dokładnie licencja na jakiej jest rozprowadzany Linux - Powszechna Licencja Publiczna GNU (z ang. General Public License).
Historia Linuksa wiąże się nieodłącznie z projektem GNU (GNU to Nie Unix), którego inicjatorem był Richard Stallman - haker, współtwórca licencji GNU GPL, jeden z twórców wielu kluczowych programów takich jak Emacs czy kompilator GCC. Projekt GNU miał na celu stworzenie zgodnego z Uniksem systemu operacyjnego, który byłby dostępny dla każdego. Do początku lat dziewięćdziesiątych projekt GNU był w zasadzie ukończony, brakowało jedynie jądra, nad którym również pracowano jednakże okazało się to zbyt trudne (zobacz: GNU Hurd, jądro projektowane dla projektu GNU). Wtedy właśnie Linus Torvalds napisał pierwszą wersję swojego jądra co w połączeniu z projektem GNU dało kompletny wolny system: wersję systemu GNU opartą na Linuksie, w skrócie: system GNU/Linux.
Sama nazwa pochodzi ze zbitki słów Linus (będącego imieniem twórcy) i Unix (Linus' Unix). Nie przyjęła się proponowana przez Torvaldsa nazwa Freax. Nazwa Linux informuje także o tym, że nie jest to system Unix.
Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych (serwery WWW, FTP, pocztowe, bazy danych i inne), jako zapory sieciowe, router, a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD i tunerach dvb. Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania Linux znajduje szerokie zastosowanie na rynku biurowym i domowym. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze, kontrwywiad i wojsko, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Również aparatura medyczna np. tomografy komputerowe firmy GE korzystają z systemu operacyjnego Linux. Popularne punkty dostępu do dystrybucji sygnału WiFi również opierają się na uproszczonym jądrze Linuksa i procesorach ARM, coraz częściej również słyszy się o telefonach komórkowych z tym systemem na pokładzie.
Producenci programów antywirusowych straszą użytkowników Linuksa zbliżającym się zagrożeniem ze strony wirusów, trojanów i innych szkodników elektronicznych, jednak na dzień dzisiejszy ilość krążących wirusów zagrażających Linuksowi jest równa zeru. Jakiś czas temu programiści stworzyli wirusa, który mógłby ewentualnie zagrozić Linuksowi, ale... żeby w ogóle zadziałał należałoby go samemu uruchomić, poza tym trzeba byłoby skompilować i zainstalować odpowiednie łatki na jądro. Równie dobrze można samemu skasować sobie cały system. Prawda jest taka, że nie należy obawiać się tego typu zagrożeń z internetu. Linux słynie ze swojej stabilności - może zawiesić się Firefox, Evolution czy nawet GNOME, jednak zawieszenie działania całego systemu jest raczej mało spotykanym zjawiskiem. Może on działać latami bez restartu i raczej powinnno się obawiać o trwałość swoich dysków niż zainstalowanego tam systemu. W przypadku Linuksa to wszystko jest już zainstalowane zaraz po instalacji systemu - otrzymujemy gotowy system ze wszystkimi potrzebnymi nam narzędziami do pracy i rozrywki. OpenOffice, GIMP, Evolution, Firefox, programy do odtwarzania multimediów, narzędzia dla programistów - to wszystko jest dostarczane bezpłatnie wraz z systemem. Systemy plików pod Linuksem nie wymagają defragmentacji - same w sobie mają mechanizmy zapobiegające fragmentacji. Dzięki temu odczyt danych z dysku odbywa się zawsze z jednakową wydajnością.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty