profil

Roztwory

poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.Roztwory (mieszaniny optycznie jednorodne) są to układy wieloskładnikowe. Każdy roztwór składa się z rozpuszczalnika, czyli fazy rozpraszającej, oraz przynajmniej jednej substancji rozpuszczonej, czyli fazy rozproszonej.
2.Rozpuszczalnik-to ciecz zdolna do tworzenia roztworu po zmieszaniu z ciałem stałym, inną cieczą lub gazem. Najbardziej znanym rozpuszczalnikiem jest woda.
3.Rozpuszczanie jest to proces mieszania się przynajmniej dwóch substancji, w wyniku którego powstaje roztwór.
4.Krystalizacja to proces polegający na powstawaniu kryształów, czyli przechodzeniu substancji rozpuszczonej (fazy rozproszonej) w fazę stałą.
5.Równowaga dynamiczna - stan równowagi, w którym dwa przeciwne procesy przebiegają z taką samą prędkością,
6.Faza-jest to jednolita cześć danego układu oddzielona od pozostałych jego części określoną granicą.
7.PODZIAŁ ROZTWORÓW:
I- stan skupienia: gazowe, ciekłe, stałe
II- wielkość molekuł fazy rozproszonej: właściwe (rzeczywiste): średnica cząsteczek fazy rozproszonej nie przekracza 1 nm; koloidalne (zole): średnica cząsteczek fazy rozproszonej waha się od 1 do 100 nm Zawiesiny: średnica cząsteczek fazy rozproszonej powyżej 100nm
III- stopień nasycenia-Przesycony: roztwór w którym w danej temp. Stężenie sub. Rozpuszczonej jest większe niż to wynika z rozpuszczalności; Nasycony: roztwór w którym rozpuszczono maksymalną w danej temp ilość sub. ; Nienasycony: roztwór w którym stężenie sub. Rozpuszczonej jest mniejsze niż to wynika z rozpuszczalności.
IV- ilośc faz-Jednorodny, homogeniczny jednofazowy,|| Niejednorodny, heerogeniczny, wielofazowy.
V- ropuszczalnośc- Zw. Nierozpuszczalne poniżej 0,1g; Zw. Słabo rozp. 0,2-1,0g; Zw. Rozp. Powyżej 1,0g
8.Rozpuszczalnoścć - maksymalna ilość gramów sub. Jaką w danych warunkach(cieśnienia i temp.) można rozpuścić w 100g rozpuszczalnika, która tworzy roztwór nasycony.
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA ZROZPUSZCZALNOŚC: -Temp.: rozp. rośnie wraz ze wzrostem(gazu maleje); -cieśnienie:rozp rośnie wraz ze wzrostem cieśnienia; -Rodzaj sub.; -Rodzaj rozpuszczalnika
9. Stężenie procentowe określa liczbę gramów substancji rozpuszczonej w 100 g roztworu.
10. Stężenie molowe określa liczbę moli substancji rozpuszczonej w 1 dm3 (1000 cm3) roztworu.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta