profil

Pozytywne i negatywne skutki promieniotwórczości

drukuj
satysfakcja 48 % 244 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Chemia to jeden z najbardziej lubianych przeze mnie przedmiotów, a zarazem jeden z najtrudniejszych. Dla nas pierwszoklasistów jest to nowy przedmiot, co niesie za sobą wiele przeszkód i komplikacji. Poznaliśmy już podstawy chemii, a teraz mamy zapoznać się bliżej z jednym z podrozdziałów tego przedmiotu, a mianowicie z promieniotwórczością.

Promieniowanie zawsze było, jest i będzie nie odłączną częścią naszego życia. Moim zadaniem jest napisać zastosowania i zagrożenia promieniotwórczości.


Jednym z najbardziej znanych zastosowań jest medycyna - tak odkrycie promieniotwórczości wywołało prawdziwą rewolucję, a obecna medycyna w wielu dziedzinach opiera się na promieniotwórczej zdolności pierwiastków.
"Bomba kobaltowa", termin ten oznacza też urządzenie , służące do napromieniowywania przedmiotów lub organizmów żywych.
Sztucznie uzyskiwane promieniotwórcze izotopy jodu wykorzystuje się w diagnostyce oraz uleczaniu chorób tarczycy.
Rad 226 już w 1915 r. wykorzystywany był jako lek wzmacniający, jak również- w formie kremów - jako środek do odmładzania skóry.
Dopiero po paru latach zauważono, iż ten promieniotwórczy pierwiastek jest w stanie wywoływać nowotwory wtedy wycofano się z tych badań.
W 1931 r. po raz pierwszy wykorzystano do analizy tarczycy jod 131, co dało początek nowej gałęzi diagnostyki medycznej, scyntygrafii. Można ją zdefiniować jako przeciwieństwo analiz radiologicznych - obraz organów otrzymuje się, rejestrując promieniowanie dostarczonych do środka organizmu izotopów promieniotwórczych.
W scyntygrafii wykorzystuje się również gazy szlachetne -ksenon 133, krypton 85 (analizy perfuzji mózgu), gal 67 (w onkologii), selen 75 (w diagnozowaniu przytarczyc oraz kory nadnerczy).
Jesteśmy w stanie także zetknąć się z promieniowaniem sztucznym, bardzo często w czasie przeróżnych medycznych zabiegów diagnostycznych, np. prześwietlenia płuc, albo zabiegów leczniczych, przede wszystkim w terapii przeciwnowotworowej.

Kolejnym ważnym, bez którego niektórzy ludzie nie mogli by funkcjonować, zastosowaniem promieniotwórczości jest energetyka. Odgrywa ona bardzo dużą role w naszym życiu, praktycznie bez niej nie było by dzisiejszego świata, świata w którym żyjemy, i w którym jest nam tak wygodnie i dobrze. Energetyka jądrowa - to zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii z rozszczepienia ciężkich jąder pierwiastków (głównie uranu 235). Energię tę pozyskuje się głownie w wyniku rozszczepienia jąder atomowych w reaktorach jądrowych w elektrowniach jądrowych i na okrętach jądrowych. W niewielkim stopniu wykorzystuje się energię rozpadów promieniotwórczych np. w zasilaczach izotopowych (SNAP).

Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy