profil

Co oprócz przestrzegania przepisów, ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?

poleca 85% 282 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jadąc samochodem trzeba przestrzegać przepisów zawartych w kodeksie drogowym, ale nie tylko. Przede wszystkim liczy się stan psychiczny kierowcy. Osoba kierująca autem nie może być zdenerwowana, śpiąca ani zestresowana. Kierowca musi być trzeźwy, nie może być pod wpływem środków odurzających (leków bądź narkotyków). Wyruszając w drogę trzeba być wypoczętym, zaś w czasie jazdy ostrożnym i czujnym.
Nie powinno się słuchać głośnej muzyki, aby nie rozpraszała kierowcy w czasie jazdy. Różańce, zabawki bądź inne gadżety wiszące na lusterku wstecznym mogą spowodować stłuczkę, ponieważ częściowo ograniczają nam widoczność, zasłaniając drogę. Pasażerowie w czasie jazdy powinni być spokojni i opanowani. Nie mogą oni przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu auta np. rozmowa lub niestosownym zachowaniem. Każda osoba przebywająca w aucie musi mieć zapięte pasy.
Co roku należy zrobić przegląd samochodu, czyli trzeba sprawdzić jego stan techniczny. W stacji kontroli pojazdów należy sprawdzić układ zawieszenia i jego geometrię tzn. ustawienie zbieżności kół oraz równoległości osi. Ważne jest również aby skontrolować układ kierowniczy oraz układ hamulcowy ? sprawność hamulców i pamiętać o wymianie płynu hamulcowego co 2-3 lata. Istotne są amortyzatory, zużyte powodują wydłużenie drogi hamowania, co powoduje niestety wypadki na drogach.
W trosce o bezpieczeństwo ludzi na drogach została zmieniona ustawa o ruchu drogowym, która mówi, że od 17 kwietnia 2007r. pojazdy trzeba prowadzić z włączonymi światłami mijania przez 24 godziny na dobę. Oczywiście zawsze należy zapinać pasy bezpieczeństwa. W razie wypadku dobrze jest posiadać auto z poduszkami powietrznymi oraz pasy bezpieczeństwa z pirotechnicznymi napinaczami, łagodzą one uderzenie i chronią nas przed groźnymi urazami.
Prędkość jaką jedziemy dostosowujemy do nawierzchni drogi oraz do warunków atmosferycznych. Niezależnie od tego, jaka jest pogoda, zawsze utrudnia nam ona jazdę, np. gdy pada deszcz i jest pochmurnie istnieje duża możliwość wpadnięcia w poślizg, a kiedy mocno świeci słońce, również można spowodować wypadek, ponieważ blask może nas oślepiać. Najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym jest mgła, ponieważ najbardziej ogranicza widoczność. Koleiny na drogach uniemożliwiają nam dogodne wyprzedzanie i kierowanie pojazdem. Wjechanie w nie oznakowane dziury powoduje chwilową utratę kontroli nad pojazdem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty