profil

Recenzja "Wszystko inaczej" Ireny Jurgielewiczowej

poleca 85% 258 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powieść Ireny Jurgielewiczowej pt: ?Wszystko inaczej? powstała w XX wieku i jest utworem młodzieżowym. Tematem książki jest historia młodych ludzi, którzy powoli wkraczają w dorosłe życie i uświadamiają sobie czym jest życie, relacje z innymi ludźmi oraz dobro i zło. Akcja toczy się w Warszawie po II wojnie światowej.
Głównymi bohaterami są Maja i Michał, to właśnie oni przeżywają rozterki młodzieńcze, mają problemy, które nie widzą jak rozwiązać i dlaczego tak się dzieje. Dzieje się tak bo dorastają. Maja przeprowadziła się do wielkiego miasta Warszawa i tęskni za wsią na której wcześniej mieszkała. Czuje się osamotniona i na dodatek w wakacje musi się uczyć do poprawki z geografii. Zapoznaje się z chłopcem starszym od siebie , który mieszka w tym samym budynku co ona. Michał początkowo nie tolerował Mai twierdząc, że to jest jeszcze nie dojrzałe dziecko, jednak poznawając ją coraz bardziej zmienił o niej zdanie. Pomagał jej się uczyć z geografii. Maja nie mówiła rodzicom ze spotyka się z Michałem bała się ich reakcji a szczególnie ojca, który zabronił się jej spotykać z kim kolwiek. Są to postacie tajemnicze, zamknięte w sobie i bardzo realistyczne, ich wydarzenia równie dobrze mogłyby zdarzyć się każdemu z nas. Może nie do końca, ale w pewnym stopniu. Drugoplanowymi zaś bohaterami są: ojczym i matka Michała i rodzice Mai, próbujący porozumieć się ze swoimi dziećmi.
Powieść ta jest napisana barwnym i zrozumiałym językiem. Jest ciekawa, gdy się ją czyta wciąga. Utwór jest szczególnie dla dzieci i młodzieży, pokazuje jaka jest młodzież, jak się zachowuje w wieku dorastającym, jak możemy zranić drugiego człowieka słowami i czynem oraz jak można to naprawić. Jednak dorośli tez mogą ją czytać.
Cenne jest dla mnie w tym utworze to, że czytelnik może się zastanowić czy przypadkiem on nie ma takich samych relacji z rodzicami i innymi rówieśnikami jak bohaterowie tej książki. Uświadamia nam że nie możemy się bać rodziców, którzy są otwarci na nasze problemy by nam pomóc i doradzić.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta