profil

Rozmnażanie roślin okrytonasiennych

drukuj
satysfakcja 47 % 110 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Zanim przejdę do omawiania samego procesu rozmnażania, omówię budowę morfologiczną kwiatu.

Kwiat osadzony jest na szypółce kwiatowej, która w górnej części tworzy dno kwiatowe. (kwiaty bezszypółkowe to kwiaty siedzące). Części kwiatu możemy podzielic na generatywne i płonne.

Na części płonne czyli OKWIAT składają się zielone działki kielicha i barwne płatki korony. Ich funkcja jest ochrona części generatywnych oraz wabienie owadów w przypadku owadopylności (poprzez ciepłe barwy płatków, wytwarzaniu nektaruprzez miodniki oraz zapachu przez powabnie).

ORGANY GENERATYWNE czyli ściśle zwiazane z rozmnażaniem płciowym możemy podzielić na żeńskie i męskie. Kwiat u okrytonasiennych jest obupłciowy (jednopienny).
Pręcik(męski) zbudowany jest z główki i nitki. Główka składa się z dwóch pylników, a każdy pylnik z dwóch woreczków pylnikowych (łacznie 4). W woreczkach pylnikowych powstaje ziarno pyłku czyli gametofi męski. W nim różnicuja sie 2 komórki. 1 z nich czyli komóka wegetatywna wyrasta w łągiewkę. 2 komórka generatywna dzieli się tworząc 2 komórki plemnikowe.
Owocolistek u okrytonaniennych nma postać słupka. Słupek zbudowany jest z szyjki słupka zakończonej łagiewką oraz zalążni w której znajduje się zalażek. Zalażek zbudowany jest z ośrodka otoczonego osłonką(mikropyle) która nie zrasta się w 1 miejscu. W ośrodku różnicuje sie 1 komórka która przechodzi mejozę. Z 4 powstałych komórek potomnych 3 komórki gina. Pozostała komórka przechodzi trzykrotną mitoze w wyniku której powstaje 8 komórek potomnych które tworzą woreczek zalażkowy czyli gametofit żeński. Komórki potomne ustawiają się specyficznie w woreczku zalazkowym: 3 komórki ustawiają się przy okienku tworząc aparat jajowy tak że komórka jajowa znajduje się pośrodku 2 komórek pomocniczych(synergidy). 3 kolejne ustawiają się na przeciwnym biegunie tworząc antypody, a 2 pozostałe łaczą się i ustawiają w centrum tworząc komórkę centralną czyli wtórne jadro woreczka zalażkowego.
Tak wykształcone gametofity są gotowe do rozmnazania. Zanim dojdzie do rozmnażania musi jednak zajść zapylenie.

Zapylenie jest to proces przeniesienia ziarna pyłku na znamie słupka.
Teoretycznie mogłoby dojść do samozapylenia jednak chronia przed tym specjalne właściwości kwiatu:
- samopłonność - wytwarzanie przez znamie słupka specjalnej substancji chemicznej hamującej wytwarzanie łagiewki
- heterostylia - czyli rozmieszczenie słupka i pręcików na różnych poziomach
- czasowa rozdzielność płci (przedprętność i przedsłupność - (1 z organów dojrzewa szybciej)

Wiatropylność - przystosowanie
dużo lekkiego pyłku, wykształcenie specjalnych struktur np. pęcherzyki, nici, pręciki są długie i lekkie, znamie ma zakończenie miotełkowate.

Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
19.5.2011 (19:25)

Świetna praca. Wszystko napisane czarno na białym.. dziękuję ;))

22.1.2010 (12:01)

bardzo pomocny załącznik,do opisu .Dziękuję ,łatwiej się tego uczyć jak się widzi.

Typ pracy