profil

Być egoistą, czy to znaczy być złym człowiekiem?

drukuj
satysfakcja 77 % 255 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Być egoistą ? czy to znaczy być złym człowiekiem?

Często się zastanawiam nad tym co to znaczy właściwie być egoistą. Z pomocą przyszła mi encyklopedia : ?Egoizm - nadmierna albo wyłączna miłość do samego siebie. Egoista kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Odnosi wszystko do siebie, patrzy na świat poprzez pryzmat "JA", nie uznaje systemu wartości społecznie akceptowanych, żyjąc zgodnie z własnymi wartościami i przekonaniami.?
Ludzie od urodzenia mają w sobie coś z egoisty. Ale jest to wtedy egoizm etyczny, czyli pogląd mówiący, że każdy powinien robić to, co leży w jego własnym interesie. To raczej prawidłowe. Instynktownie robimy to, co jest dla nas korzystne. Najpierw wybieramy coś, co jest dobre dla nas, a potem dopiero istotny jest dla nas interes innych. "Jednak najbardziej egoistyczne prośby są w jakimś sensie najszczersze." ? powiedział kiedyś Paul Johnson.
Ale prawdziwy egoizm to zdecydowanie nic dobrego. Owszem, musimy mieć w interesie własną osobę, ale przecież istnieje na świecie tyle ludzi! Każdy, kogo spotkamy w swoim życiu liczy na choć odrobinę naszej dobroci. Nie musimy być altruistami, ale powinniśmy myśleć o innych. Wspomniałam wcześniej, że egoizm to nadmierna lub wyłączna miłość do samego siebie. Może więc wynika on z braku miłości. Tak naprawdę miłość jest egoizmem we dwoje, więc kiedy zabraknie tej drugiej osoby kończy się to właśnie nim? To na pewno wyrafinowana teoria, ale z pewnością prawdziwa. Przecież zakochani nie widzą świata poza sobą . Nie chodzi tu już o miłość pomiędzy dwojgiem ludzi, a może między rodzicem a dzieckiem. Jeżeli brak matczynej lub ojcowskiej miłości skończy się tylko egoizmem to nie można uznać tego za porażkę. Wynikają z tego o wiele gorsze rzeczy. Tylko dlaczego rodzice nie kochają? Ktoś by zauważył ? ?Nie mają czasu, pracują.? A może też są egoistami? To takie błędne koło. Egoizm rodzi egoizm. To przerażające, ale nieuniknione.
Jednak zdarza się i tak, że ludzie nadużywają naszej pomocy. Ja osobiście wiele razy spotkałam się z taką sytuacją. I to chyba najczęściej zachęca ludzi do bycia egoistą. Urażony człowiek często po prostu ?zamyka się? w swojej skorupce i od tej pory przestaje być wrażliwy na innych.

Lecz to nie powinno zniechęcać. Nawet w biblii jest napisane ?(...) jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.? To bardzo trudne i prawie niemożliwe dla tak prostej natury człowieka, a nawet chrześcijanina.
Według mnie jedną z najtrafniej określających samolubstwo osób jest Kazimierz Matan. "Niektórzy żyją jakby Kopernik nie istniał - myślą że wszystko kręci się wokół nich." - powiedział kiedyś. To bardzo proste stwierdzenie, ale za to jak dobitne. Ilustruje wszystko co tu napisałam. Egoizm jest ewidentnie złą cechą i należy ją w sobie przezwyciężać. Dzięki temu możemy stać się lepszymi ludźmi, ludźmi, którzy liczą się z innymi i chcą ich rozumieć. Ludźmi, którzy kochają.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (6) Brak komentarzy
10.9.2011 (16:18)

Bardzo łatwo komuś przypiąć łatkę egoisty. Ale jak w Polsce można nie stać się egoistą skoro w normalny ludzki sposób nie sposób zarobić przyzwoitych pieniędzy. Ciekawy jestem co by mówili Anglicy, Niemcy gdyby przyszło im żyć w kraju nad Odrą ,szczególnie we wschodnich"landach". Polska jest dziwnym krajem, którego ja jako 32 letni Polak nie rozumiem. Przyznaję się do egoizmu, nie jestem doskonały ani szlachetny jak Jezus czy chociażby altruiści. Kiedyś miałem ideały, perspektywę a obecnie po wielu porażkach i niezrozumieniu istnieje poważne ryzyko,że stanę się zimnym racjonalistą z kalkulatorem w ręku. A do czego może prowadzić chłodna kalkulacja nie muszę nikomu uświadamiać. Problemem jest od zawsze sposób i środki do zarabiania tych pieniędzy.

10.6.2011 (20:45)

nie każdy egoista jest zły, czasem nie potrafimy go zrozumieć, myślimy '' to zły człowiek", a on wcale taki nie jest...

27.2.2011 (13:58)

Bez sensu, to co przytoczyles nie zwie sie egoizmem, lecz egocentryzmem z narcyzmem wlacznie. To bledne kolo, latwo mozna sie zagubic. Rownie dobrze mozna by rzec, ze piszac o egoizmie i tym jakie to zle sam jestes egoista, probujac kogos do tego przekonac. Egoizm noci nieco zle skojarzenia. Prawde mowiac caly swiat ludzki, cala cywilizacja jest skonstruowana o EGO. EGO w zadnym razie nie da sie tutaj uznac za zle pozostajac przy tym chociaz odrobine obiektywnym. Jesli istota ludzka posiada ta strukture mentalna zwana "ja" zwana dalej - ego nie mozesz byc nieegoista. Niekorzy zachowuja sie jakby Kopernik nie istnial gdyz wszystko kreci sie wokol nich... oczywiscie ze sie kreci, tak zawsze bylo jest i bedzie gdyz swiat nie moze sie krecic inaczej, niz wokol... Ciebie. to Ty istniejesz i Ty postrzegasz i to wszystko dzieje sie z Twojej perspektywy wiec w czym problem? To nie egoizm jest problemem gdyz jest on fundamentalny dla wszystkiego co zyje. Raczej sklanialbym sie w strone ujecia problemu w kontekscie egocentryzmu gdzie nastepuje wyrazne odciecie czy inaczej - brak wspoldzialania na korzysc innych.

Formy wypowiedzi