profil

Szkoła jońska (filozofowie przyrody)

drukuj
satysfakcja 55 % 37 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Tales z Miletu.

Arche – woda. Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa. Wynika to z obserwacji pewnych zjawisk – to co żywe, żyje wilgocią, martwe wysycha, zarodki wszystkiego są mokre, a pokarm soczysty. Zagadnieniem Talesa było pochodzenie świata. Nie pytał kto świat stworzył, lecz jakim świat był od początku.

Anaksymander z Miletu.

Arche – bezkres (apejron). Arche dla Anaksymandra to bezkres – nieokreśloność. Wychodzi, w poszukiwaniu zasady, poza to, co dawała obserwacja. Nieograniczony rozrost przyrody wskazywał mu, że i zasada przyrody musi być nieograniczona. Opis przyrody Anaksymandra nie odwołuje się do Bogów, lecz kolejne etapy świata wywodzi z przyjętej zasady.

Anaksymenes z Miletu.

Arche – powietrze. Wszystko do życia potrzebuje powietrza. Dusza dzięki powietrzu utrzymuje się dzięki powietrzu. Powietrze może mieć różną gęstość. Rozcieńczone staje się ogniem, gdy jest równomiernie rozproszone jest niewidzialne, a skondensowane jest wiatrem, chmurą, potem wodą, ziemią i nawet kamieniem. Ruch powoduje zgęszczenie i rozrzedzanie powietrza. Ogień najgorętszy i najrzadszy, kamień najgęstszy i najzimniejszy. Ziemia jest płaska jak stół a gwiazdy to ciała ogniste. (kompletna bzdura!!!)


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:19)

Wlasnie pisze o tym na Historię filozofii.... thx dla autora.

27.7.2006 (14:13)

bardzo ubogo, ale zawsze coś!!
Pozdro

27.7.2006 (14:13)

można się było bardziej postarać